×
E mërkurë, 28 Tetor, 2020

Louise Gluck fiton Çmimin Nobel për Letërsi

8 Tetor, 2020

Poetja amerikane, Louise Gluck, fitoi Çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020.

Komiteti i Nobelit tha në vendimin e tij se “zëri i saj i pagabueshëm poetik e bën ekzistencën individuale universale”.

Çmimi Nobel vjen me një medalje të artë dhe një shpërblim prej 1,1 milion dollarësh.

Vitin e kaluar Çmimi Nobel në Letërsi iu nda shkrimtarit austriak, Peter Handke, por ky vendim kishte ngjallur kritika të shumta.

Handke ishte një mbështetës i njohur i serbëve gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, gjatë viteve 1990, dhe kishte mbajtur fjalim në funeralin e ish-udhëheqësit serb, Sllobodan Millosheviç, i cili u akuzua për gjenocid dhe krime të tjera të luftës.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për