×
Monday, August 15, 2022

Eurodeputetët paralajmërojnë Várhelyi për situatë serioze në lidhje me të drejtat e njeriut në Serbi

April 20, 2020

Një grup prej 21 eurodeputetësh i dërguan një letër Komisionerit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim Olivér Várhelyi në të cilin ata raportojnë për situatën “jashtëzakonisht të rëndë” në Serbi në lidhje me të drejtat kushtetuese dhe të njeriut, raporton N1.

Eurodeputetët shkruajtën se gjendja e jashtëzakonshme e imponuar nga Presidenti Aleksandar Vuçiq për të trajtuar pandeminë e koronavirusit është një masë “e rëndë dhe disproporcionale” e cila kufizon të drejtat e njeriut, me sa duket jo për të parandaluar përhapjen e COVID-19, por për të penguar lirinë e shprehjes dhe lëvizjes së lirë.

Rezultati i kësaj është që disa qytetarë janë arrestuar për shkelje të dispozitave të rrepta të orarit, ndërsa arsyeja e vërtetë e arrestimeve të tyre ishte kritika ndaj politikës së qeverisë“, thuhet në letër. Eurodeputetët me anë të letrës raportojnë se qeveria serbe “dëshironte kontroll të plotë mbi shtypin, për të transmetuar vetëm informacione të filtruara, kryesisht të rreme dhe shpifje kundër Bashkimit Evropian “, por pas protestës revokoi dekretin” i cili u përdor si pretekst për të arrestuar gazetarët “.

Eurodeputetët gjithashtu kujtojnë deklaratën e Aleksandar Vuçiqit se “solidariteti evropian nuk ekziston” dhe se është “thjesht një përrallë“, duke shtuar se bashkëpunimi me Moskën dhe Pekinin vazhdon.

Eurodeputetët besojnë se vendosja e ushtrisë në spitale është “një masë e pajtueshme me një gjendje lufte, sesa me një pandemi” dhe shprehen të shqetësuar për faktin se “deklarata e gjendjes së jashtëzakonshme ndodhi në mungesë të një seance parlamenti “.

Këto janë arsyeet pse një grup prej 21 eurodeputetësh nga grupe të ndryshme parlamentare i kërkojnë Komisionerit të Zgjerimit të BE-së të bëjë një deklaratë të qartë për zhvillimet e brendshme “jashtëzakonisht serioze” dhe deklaratat kundër BE-së, si dhe ato që Brukseli mund të bëjë për të trajtuar “masa ekstreme” të ndërmarra nga Qeveria e Serbisë.

Eurodeputetët i kanë kërkuar Várhelyi të rekomandojë hapa politikë që Komisioni Evropian mund të bëjë në lidhje me perspektivën e anëtarësimit në BE të Sebisë në rast se qeveria e saj refuzon të revokojë politikat e saj shtypëse dhe të respektojë plotësisht vlerat e përbashkëta evropiane.

Letra u nënshkrua nga eurodeputetët e ardhur nga grupe të ndryshme politike, përfshirë ata, detyrat e të cilëve në Parlamentin Evropian lidhen drejtpërdrejt me integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, siç është Kryetari i Delegacionit të Parlamentit Evropian në Stabilizimin dhe Asociimin Tanja Fajon, Shef i Task Force për Ballkanin Perëndimor në Komitetin e Politikës së Jashtme të PE Tonino Picula si dhe raportuesin e PE të Kosovës Viola von Cramon-Taubadel.

EWB/Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments