×
Sunday, February 25, 2024

Studimi/ Numri i të infektuarve nga COVID-19 në Gjermani mund të jetë ‘dhjetë herë më i lartë’

May 4, 2020


Rreth 1.8 milionë njerëz në Gjermani mund të jenë prekur nga koronavirusi. Kështu deklarojnë studiues të Universitetit të Bonit. Zyrtarisht në Gjermani ka rreth 160,000 raste të konfirmuara.

Studimi, i cili u tha se duhet të vlerësohet akoma më shumë, u përqendrua në mostrat e 919 njerëzve që jetojnë në një qytet në komunën Hajnsberg – një nga zonat më të goditura të vendit. Në këtë studim thuhet se një në pesë persona të infektuar nuk kanë treguar simptoma të sëmundjes që e shkakton koronavirusi, COVID-19.

Gjermania ka të regjistruara mbi 6,800 viktima nga koronavirusi. Ky është një numër relativisht i vogël i viktimave, krahasuar me vendet tjera evropiane: Italinë, Spanjën, Francën dhe Mbretërinë e Bashkuar – secila me mbi 20,000 të vdekur.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments