×
Wednesday, September 27, 2023

SHBA/Kina do të përballet me sanksione mbi ligjin e sigurisë kombëtare të Hong Kongut

May 24, 2020Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka të ngjarë të vendosë sanksione ndaj Kinës nëse Pekini zbaton ligjin e sigurisë kombëtare që do t’i jepte asaj kontroll më të madh mbi Hong Kong-un autonome, tha të Dielën Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare Robert O’Brien.

Projekt-legjislacioni përfaqëson një kontroll më të madh mbi Hong Kongun, tha O’Brien, dhe si pasojë Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo ka të ngjarë të mos jetë në gjendje të vërtetojë se qyteti mban një “shkallë të lartë” të autonomisë. Kjo do të rezultojë në shqiptimin e sanksioneve kundër Kinës në bazë të Ligjit për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracisë në Hong Kong të vitit 2019, tha O’Brien.

Pompeo e ka quajtur tashmë propozimin një “kambanë alarmi” për autonominë e Hong Kongut. O’Brien paralajmëroi që Hong Kongu mund të humbasë statusin e tij si një qendër kryesore për financat globale.

“Është e vështirë të shihet se si Hong Kongu mund të mbetet qendra financiare aziatike nëse Kina merr kontrollin,” O’Brien tha Chuck Todd për NBC në “Takohuni me shtypin”. Ai tha se shërbimet financiare filluan në Hong Kong për shkak të sundimit të ligjit që mbronte ndërmarrjen e lirë dhe një sistem kapitalist.

“Nëse të gjitha ato gjëra largohen, nuk jam i sigurt se si bashkësia financiare mund të qëndrojë atje. … Ata nuk do të qëndrojnë në Hong Kong për t’u mbizotëruar nga Republika Popullore e Kinës, partia komuniste. “

Legjislacioni u njoftua gjatë seancës vjetore të parlamentit të Kinës, Kongresit Kombëtar të Popullit. Seanca ishte vonuar për muaj me radhë gjatë pandemisë koronavirus. Hong Kongu u përball me disa herë protesta të dhunshme antiqeveritare para se pandemia të mbyllte në mënyrë efektive Kinën.

Hong Kongu është qeverisur nën parimin “një vend, dy sisteme” që nga koha kur ish-kolonia britanike u kthye në sundimin kinez në 1997. Sistemi i jep Hong Kongut një shkallë të lartë të autonomisë dhe një shkallë më të madhe lirie për rajonin e veçantë administrativ sesa pjesa tjetër e Kinës.

Një projektvendim për “krijimin dhe përmirësimin e sistemit ligjor dhe mekanizmave të zbatimit” për Hong Kongun u dërgua të premten në parlamentin e Kinës, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua. Një dokument që shpjegon vendimin thoshte se parimi i dy vendeve me një vend “ka arritur sukses të pashembullt në Hong Kong“, por “rreziqet gjithnjë e më të dukshme të sigurisë kombëtare” në qytet “janë bërë një problem i dukshëm“, sipas Xinhua.

Dokumenti thotë se aktivitetet “kanë sfiduar seriozisht në fund të parimit” një vend, dy sisteme “, dëmtuan sundimin e ligjit dhe kërcënuan sovranitetin, sigurinë dhe interesat e zhvillimit,” sipas Xinhua.

Masa nga Kina ka nxitur një kundërshtim të fortë nga aktivistë dhe politikanët pro-demokracisë. Mijëra protestues manifestuan për herë të parë nga futja e ligjit të sigurisë kombëtare të dielën. Policia e Hong Kongut hodhi gaz lotsjellës dhe spray me spec për të shpërndarë turmën.

Gati 200 figura politike nga SHBA, Evropa, Australia, Amerika e Veriut dhe Azia dënuan ligjin në një deklaratë të përbashkët.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments