×
Saturday, August 1, 2020

Poloni, rritje rekord e numrit të rasteve me COVID-19

August 1, 2020

Numri i infeksioneve të konfirmuara të koronavirusit në Poloni u rrit me 658 që nga mëngjesi i së premtes, një rekord për ditën e tretë radhazi që nga shpërthimi i epidemisë dhe arriti në 46 346 tha sot Ministria polake e Shëndetësisë.

Pesë persona të tjerë kanë vdekur duke e çuar numrin e vdekjeve në 1 721.

Ministria gjithashtu raportoi se 1 841 persona të dyshuar për infeksion me koronavirus janë shtruar në spital, 98 228 janë në karantinë dhe 8 241 janë nën mbikëqyrjen sanitare-epidemiologjike.

Deri më tani, 34 374 persona janë shëruar.

Rasti i parë i infeksionit me koronavirus në Poloni u raportua më 4 mars.

Më 20 mars, Polonia shpalli gjendjen e epidemisë.

Më 31 mars, qeveria njoftoi kufizime të mëtejshme për lëvizjen e njerëzve. Disa nga kufizimet u hoqën më 20 prill, me lehtësimin e futur gradualisht gjatë gjithë majit dhe qershorit.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për