×
E premte, 27 Nëntor, 2020

Nënkryetarja e Komisionit Evropian/ Italia është një nga vendet më të prekura nga dezinformimi, i cili ishte veçanërisht intensive gjatë pandemisë koronavirusit

1 Korrik, 2020

Këtë e pohoi Nënkryetarja i Komisionit Evropian, Vera Jourova, sipas së cilës “duhet të konsiderohet se dezinformimi lind nga frika dhe, logjikisht, vendet më të prekura janë objektivi më i lehtë.” Për ekzekutivin e Brukselit “, italianët u është dashur të luftojnë fort kundër virusit dhe lojërave dezinformuese të cilat janë faktor, në shoqëritë më të prekura”.

Në një intervistë me Corriere della Sera, komisionerka Çeke foli për “dezinformim sistematik” në Evropë, kryesisht nga Moska dhe Pekini.

Në lidhje me propagandën Kineze, Jourova u shpreh se “Me Covid kemi parë që propaganda e Kinës të rritet, me narracionin e një Unioni të dobët në pamundësi për të mbrojtur qytetarët e tij,”. Më tej ajo sqaroi se “nuk është gjithmonë e lehtë të identifikohet se kush qëndron prapa dhe të identifikohet kush ka qëllimin për të destabilizuar shoqëritë tona.”Sipas mendimit të saj,” ka shumë aktorë të brendshëm që janë të gatshëm të shfrytëzojnë këtë disinformim. “

Duke folur për raste specifike të lajmeve të rreme,  Nënkryetarja e Komisionit Evropian tha se “artikulli që pasoi më shumë u botua nga Sputnik Italia, duke marrë 112.800 pëlqime dhe komente në Facebook, Twitter, Pinterest, të cilat pohuan në mënyrë të rreme se Polonia nuk e kishte lejuar një aeroplan rus që mbante ndihmë humanitare dhe një ekip mjekësh u drejtuan për në Itali për të fluturuar mbi hapësirën e tij ajrore “.

Pavarësisht këtyre pasqyrimeve është e vështirë të përgjigjesh ndaj Moskës ose Pekinit pasi jo vetëm që është shpesh e vështirë të përcaktohet se kush fshihet pas këtyre manipulimeve të realitetit, është mbi të gjitha e vështirë për vendet përgjegjëse për grevë.

 “Është e vështirë të imagjinohet të kesh aftësi shtrënguese për të shmangur ato që bëjnë. Ne nuk e kemi atë. Ne mund të luftojmë vetëm kundër dezinformatave që ata shpërndajnë duke siguruar qytetarëve një kontroll mbi kontrastin midis asaj që ata thonë dhe realitetit “, tha Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke iu përgjigjur një pyetje në lidhje me mundësinë e sanksionimit të Rusisë së Vladimir Putin dhe Xi Jinping i Kinës për fushatat e dezinformatave në BE. “Autoritetet ruse dhe kineze kanë mohuar gjithmonë se qendra e dezinformimit ka të bëjë me fuqinë politike“, shpjegoi Borrell, duke kujtuar se Moska pretendon se ” Russia Today dhe Spootnik nuk kanë asnjë lidhje me qeverinë. “Sipas Përfaqësuesit të Lartë” është e vështirë të kontrollosh atë që po bëjnë këto dy vende “.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për