×
Wednesday, July 17, 2024

Koronavirusi/Kina nuk raporton asnjë rast të ri për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

May 23, 2020


Ka qenë Agjencia e lajmeve Reuters në Shangai e cila raporton se Kina nuk regjistroi asnjë rast të ri të konfirmuar COVID-19 në kontinent për 22 maj.  Hera e parë që nuk kishte parë asnjë rritje ditore të numrit të rasteve që nga fillimi i pandemisë në qytetin qendror të Wuhan në fund të vitit të kaluar.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha në një deklaratë të shtunën se ky numër është shpresëdhënë krahasuar me katër raste të reja një ditë më parë. Komisioni u shpreh megjithatë se kishte dy raste të reja të dyshuara: një e importuar në Shanghai dhe një çështje e transmetuar në lokal në provincën verilindore të Jilin.

Rastet e reja asimptomatike të koronavirusit ranë në 28 nga 35 në ditë një ditë më parë, tha

Komisioni Kombëtar i Shëndetit.

Kina ka parë një rënie të mprehtë të rasteve të transmetuara në vend që nga muaji mars pasi kufizimet kryesore në lëvizjen e njerëzve e ndihmuan atë që të mbante nën kontroll epideminë në shumë pjesë të vendit.

Sidoqoftë, ajo ka vazhduar të shohë një fluks të çështjeve të importuara, kryesisht duke përfshirë shtetas kinezë që kthehen nga jashtë, ndërsa grupe të reja infeksionesh në provincat kufitare verilindore të Jilin dhe Heilongjiang janë shfaqur javët e fundit.

Wuhan gjithashtu raportoi këtë muaj grupin e saj të parë të infeksioneve që nga momenti që mbyllja në qytet mbaroi në 8 Prill, duke bërë që autoritetet të paralajmërojnë nisjen e një fushatë për të testuar të gjithë 11 milion banorët e Wuhan për COVID- 19.

Numri i çështjeve të konfirmuara në Kinë ishte 82.971 dhe numri i vdekjeve mbeti i pandryshuar në 4634.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments