×
Thursday, June 1, 2023

Kolonializmi, mbreti belg: “Keqardhje” por nuk i kërkon falje Kongos për të shmangur kompensimin

July 1, 2020Mbreti Philip është sundimtari i parë belg që ka shprehur “keqardhje të thellë për plagët” të shkaktuara gjatë periudhës koloniale në Republikën Demokratike aktuale të Kongos. Pas dekadash polemikë mbi figurën e stërgjyshit të tij Leopold II – përgjegjës për kolonizimin e dhunshëm të Kongos, gjatë së cilës u shfarosën mbi 10 milion afrikanë – monarku aktual vendosi të njohë brutalitetet e kolonializmit në një letër dërguar Presidentit të Kongos, Felix Tshisekedi , me rastin e 60 viteve të pavarësisë së vendit. Por mbreti Philip, shumë mendojnë, nuk kërkoi falje.

Polemika mbi statujat

Protestat që kanë ndezur klimën politike belge në javët e fundit e kanë detyruar sovranin të shkelë heshtjen mbi të kaluarën e pafalshme të kurorës belge. Eksponentët lokalë të çështjes së jetës së zezë dhe të grupeve në solidaritet me kauzën e zezakëve të diskriminuar nga e kaluara deri në ditët e sotme në fakt kërkojnë heqjen e të gjitha statujave të Leopoldit II, të njohur nga historianët si përgjegjës për një politikë brutale koloniale dhe shfrytëzimi të Kongos , e cila nga 1885 deri në 1908 ishte kolonia e tij personale.

Deri më tani, pasardhësi i tij Mbreti Filip ka qëndruar i heshtur jo vetëm sepse sundimtari duhet të qëndrojë jashtë mosmarrëveshjeve politike, por edhe për një arsye tjetër. “Kishte frikë se nëse Mbreti Philip do të kishte kërkuar falje, ai do ta ekspozonte Belgjikën ndaj përgjegjësisë ligjore për kompensim kundër Republikës Demokratike të Kongos, shteti modern i pavarur që ka origjinën nga ajo koloni“, shpjegon Dave Keating, gazetar dhe korrespodent nga Brukseli për Francën 24.

“me shumë probabilitet ndoshta për këtë arsye që mbreti zgjodhi fjalët e tij me vëmendje të madhe – Keating vazhdon – dhe tha se ai ishte” shumë i penduar “dhe nuk kërkoi ndjesë ” për krimet e kryera nën mbretërimin e tij paraardhës. “Ideja është që i takon parlamentit belg ta bëjë këtë dhe për momentin është ngritur një komision hetimi për të sqaruar”, shpjegon gazetari.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments