×
Friday, August 12, 2022

Itali/ Për OBSH është absolutisht shumë herët të flitet per fazën e dytë

April 19, 2020

Italia së bashku me Spanjën janë vendet më të prekura nga përhapja e Covid-19 gjë që ka sjellë që për të dy vendet masat shërnguese të marra që në muajin shkurt të jenë drastike për ekonominë dhe lëvizjen e qytetarëve.

Dy muaj nga evidentimi i rasteve të para me Covid-19, Italia po diskuton kalimin në fazën e dytë të menaxhimit të krizës shëndetësore. Për të gjitha vendet kjo fazë do të nënkuptonte hapjen graduale të bizneseve dhe heqjen e kufizimeve deri në lëvizjen e lirë të qytetarëve.

Qeveria italiane vlerëson rihapjet nga 4 maji, me një dozë të fortë pune inteligjente dhe një lehtësim të parë të pjesshëm të bllokimit, me përfshirjen e qeverive lokale dhe udhëzimeve homogjene për të gjitha Rajonet.

Ndonëse rajonet italiane ndodhen ende në fazën e parë, dhe hyrja në fazën e dytë është një projeksion i mundshëm, Walter Ricciardi, i Komitetit Ekzekutiv të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe këshilltar i Ministrit të Shëndetësisë Italiane, bën thirrje për kujdes. Ai  paralajmëron se “është absolutisht shumë herët për të filluar fazën 2, numrat, veçanërisht në disa Rajone, ato janë akoma plot me një fazë një që duhet ende të mbarojë. Është absolutisht e rëndësishme të mos nxitoni dhe të vazhdoni “, tha ai për Sky Tg24.  

Ne jemi duke bërë modele që studiojnë kur do të ketë zero infeksione në javët e ardhshme ose në disa raste të caktuara në muajt e ardhshëm – shtoi Ricciardi – dhe vetëm në bazë të atyre numrave mund të japim dritën jeshile“. Sipas ekspertit, plani që Ministri i Shëndetësisë italiane Roberto Speranza po përgatitet për fazën e dytë “do të jetë në gjendje të fillojë, veçanërisht në disa Rajone, kur do t’i numërojmë rastet e reja në gishtat e dorës dhe sigurisht jo me numra katër shifror”.

Rreziku i valës së dytë përndryshe, vazhdoi ai, mund të ndodhë. “Ne nuk mund ta lejojmë atë, sepse kjo do të nënkuptojë mbylljen e shpejtë të të gjitha aktiviteteve, duke i rikyçur të gjithë në shtëpi në një mënyrë të fortë dhe mbi të gjitha duke ushtruar presion mbi shërbimin shëndetësor kombëtar, i cili pastaj përkthehet në të sëmurë, intubuar dhe të vdekur. Është diçka që nuk duam ta përsërisim “.

Një takim i ri operacional qeveritar është caktuar për të mërkurën e ardhshme. Ndërkohë, Kryeministri Giuseppe Conte sqaron se po punohet për lehtësimin e propozimeve për të jetuar me virusin në muajt e ardhshëm në siguri: pritet një plan i qartë brenda ditëve në vazhdim.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments