×
Friday, April 12, 2024

Estoni, kryetarja e opozitës ngarkohet me formimin e qeverisë së re

January 14, 2021


Presidentja estoneze, Kersti Kaljulaid ngarkoi sot udhëheqësen e opozitës, Kaja Kallas, për formimin e një qeverie të re, pas dorëheqjes së kryeministrit Juri Ratas.

Kallas, një avokate 43-vjeçare dhe vajza e ish-komisionerit të BE-së, Siim Kallas, mund të bëhet kryeministrja e parë femër që drejton vendin baltik.

Kreu i partisë së Reformës ka dy javë për të formuar një koalicion dhe për të fituar një shumicë në parlament, sipas kancelarisë presidenciale.

Ratas dha dorëheqjen të mërkurën mes akuzave për korrupsion kundër partisë së tij Qendra.

Partia Qendra dhe partia Reforma janë forcat më të forta politike të Estonisë.

Bisedimet midis tyre mund të paralajmërojnë një ndryshim në pushtet, që mund të çojë në përjashtimin e partisë populiste EKRE nga qeveria, pjesë e koalicionit midis partisë Qendra dhe partisë konservatore Isamaa.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments