×
Tuesday, September 27, 2022

Spanjë/ Stuhia “Filomena” shkaktoi 1.4 miliardë euro dëme në Madrid

January 14, 2021

”Filomena”, stuhia më e rëndë e dimrit në Spanjë në dekada, shkaktoi afërsisht 1.4 miliardë euro (1.7 miliard dollarë) dëme në kryeqytetin Madrid, sipas kryetarit të bashkisë Jose Luis Martinez Almeida.

”Ky numër përfshinte humbjen e të ardhurave për ekonominë dhe dëmtimin e infrastrukturës në kryeqytet”, theksoi ai.

Shumë rrugë ishin bllokuar ende pas pesë ditësh pas reshjeve më të mëdha të borës të 50 viteve të fundit.

Meqenëse masat e dëborës nuk mund të pastroheshin mjaft shpejt, acari i fortë i ktheu ato në shtresa akulli të forta që hiqeshin me vështirësi.

Të mërkurën në mbrëmje temperaturat në zonën e Madridit ranë përsëri në minus 12 gradë Celsius në periferi të qytetit.

Temperaturat pak më të buta priten për javën e ardhshme.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments