×
Sunday, September 24, 2023

Rënia e numrit të viktimave në Itali, Conte: Jemi në rrugën e duhur

April 5, 2020


Italia e ka fillur prillin me luahtje por me rënie të numrit të viktimave pasi ditën e sotme shënoi 525 të vdekur nga COVID-19, më e ulëta prej 19 marsit.
Conte në një intervistë është shprehur se Italia nuk bëri një përgjigje të përsosur fillimisht por tani po bën më të mirën dhe është në rrugën e duhur.
Por kryeministri italian thotë se nuk mund të thuhet ende se kur do të përfundojë ”Lock- Doën”-i kombëtar teksa thekson se vendimet do merren mbi baza shkencore.

”Tani për tani nuk mund të them kur bllokimi nga Coronavirus do të përfundojë,” tha ai. “Ne po ndjekim udhëzimet e komitetit shkencor, por Italia ishte vendi i parë që u përball me urgjencën. Përgjigja jonë mbase nuk ishte e përsosur, por ne kemi bërë më të mirën bazuar në njohuritë tona. Vlefshmëria e masave tona është njohur nga OBSH dhe rezultatet tregojnë se ne jemi në rrugën e duhur.”- tha Conte gjatë intervistës.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments