×
Wednesday, September 28, 2022

Protestat në SHBA/ Johnson: Skenat në Kapitol Hill të “turpshme”

January 6, 2021

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson i ka përshkruar skenat në Uashington, DC – ku protestuesit kanë mësyrë Kongresin e SHBA – si “të turpshme”, duke kërkuar një transferim paqësor të pushtetit.

Skena të turpshme në Kongresin e SHBA“, shkroi Johnson disa minuta më parë.

Shtetet e Bashkuara mbështesin demokracinë në të gjithë botën dhe tani është jetësore që të ketë një transferim të qetë dhe të rregullt të pushtetit,” shtoi ai.

Më herët të Mërkurën, Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se qeveria Britanike ka “besim të plotë” se sistemi i kontrolleve dhe balancave të SH.B.A.-së do të sigurojë që rezultati i zgjedhjeve “të vendoset, përcaktohet dhe më pas të respektohet si duhet”.

Postimi i plotë i Kryeministrit britanik: Skena të turpshme në Kongresin e SHBA. Shtetet e Bashkuara mbështesin demokracinë në të gjithë botën dhe tani është jetësore që të ketë një transferim të qetë dhe të rregullt të pushtetit”

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments