×
Wednesday, July 17, 2024

Koronavirusi, Franca kufizon lëvizjen e njerëzve. Gjoba deri 1500 euro për shkelësit

March 24, 2020


Kryeministri francez Edouard Philippe njoftoi të hënën në mbrëmje rregulla më të rrepta të kufizimit që do të hyjnë në fuqi të martën për të frenuar përhapjen e koronavirusit.
 
“Të nxirrni fëmijët tuaj jashtë ose të shkoni në punë duhet të bëhet brenda një rrezeje prej një kilometri nga shtëpia e një personi, për një orë maksimum dhe vetëm dhe një herë në ditë. – u shpreh Philippe në një intervistë në televizionin francez.
 
Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi një bllokim kombëtar për të paktën 15 ditë javën e kaluar në një rritje të përpjekjeve të vendit për të luftuar virusin. Vendi tani ka rreth 20,000 raste të konfirmuara, me mbi 800 vdekje, më të prekurit
Jane ne rajonin e Parisit dhe ne rajonin lindor të Alsace.
 
Qytetaret mund të lënë shtëpitë e tyre për të blerë sende ushqimore ose ilaçe, shkojnë në emërimet e mjekut, të punojnë individualisht ose të priren për kujdesin e fëmijëve ose të afërm të moshuar, por me më shumë kufizime.
 
Philippe gjithashtu la me dije një zgjatje të periudhës së mbylljes, duke thënë se mund të zgjasë “disa javë” dhe njoftoi më shumë masa për të shmangur tubimet.
 
“Ne vendosëm të mbyllim tregjet me ajër të hapur … por prefektët do të lejohen të heqin dorë nga rregulli, bazuar në këshillat e kryetarit lokal, sepse ne e dimë se në disa fshatra të vegjël tregu i hapur është mënyra më e mirë dhe e vetmja ndonjëherë që banorët të marrin prodhime të freskëta, dhe ne gjithashtu duhet të mendojmë për fermerët që ushqejnë Francën dhe ata duhet të jenë në gjendje të shesin prodhimet e tyre në kushte të mira “, tha Philippe gjithashtu.
 
Deri më tani, tregjet në ajër të hapur ishin akoma të lejuara, me kufizime lokale.
 
Daljet për të kërkuar kujdes mjekësor gjithashtu janë kufizuar në “kujdes urgjent ose një takim me një mjek ose të shkoni në dhomën e urgjencës” përveç që të kujdeseni për sëmundjet kronike si diabeti.
 
Gjobat gjithashtu do të rriten deri në 1,500 € për shkelësit e përsëritur.
 
Përveç masave të mbylljes, qeveria franceze gjelbëroi një zgjatje të provave klinike që testojnë përdorimin e ilaçit chloroquine për trajtimin Covid-19, tha Philippe, por ai paralajmëroi që autorizimi i tregut nuk ishte në kartat tani për tani, pas një gjykimi në shkallë të vogël mori shumë vëmendje nga media dhe publiku në vend.

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments