×
Sunday, September 24, 2023

Koronavirusi, Franca dhuron 300 miliardë dollarë për bizneset dhe ndërmarrjet

March 29, 2020


Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit.

Franca ka ndarë 300 miliardë dollarë kredi në dispozicion të biznesit të madh, por edhe të ndërmarrjeve të mesme e të vogla.

Kreditë nëpërmjet Bankës së Investimeve Publike BPI Francë janë me interesa 0.25 përqind. Shifra përbën 12.4 përqind të GDP-së kombëtare franceze.

Në ndryshim nga Italia, fondi francez është edhe për biznesin e madh. Vlera e kredisë shkon deri në 25 përqind të xhiros vjetore të kompanive.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments