×
Tuesday, July 23, 2024

Kinë, shënohen 89 raste të reja me koronavirus

April 14, 2020


Në territorin e Kinës ku është shfaqur pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit janë regjistruar 89 raste të reja, ndërkohë që nuk është shënuar asnjë vdekje lidhur me virusin.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) në Kinë tha se në vend u regjistruan 89 raste të reja me COVID-19 prej të cilave 86 me burim brenda territorit të vendit dhe 3 me burim nga jashtë vendit.

Më këtë që nga fillimi i pandemisë në Kinë është rritur në 82.249 numri i personave të prekur nga koronavirusi.

Më tej thuhet se në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë vdekje për shkak të koronavirusit ndërsa 75 persona janë liruar nga spitali.

Gjithashtu vihet në dukje se 1.674 persona që kanë pasur kontakte të afërta me të sëmurët e infektuar dhe që janë mbajtur nën vëzhgim, janë jashtë mbikëqyrjes mjekësore.

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani në Kinë nga COVID-19 kanë humbur jetën 3.341 persona nga virusi ndërkohë janë shëruar 77.738 persona.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments