×
Monday, July 15, 2024

Gjermani, Merkel refuzon sërish koronabondin

April 23, 2020


Kancelarja gjermane, Angela Merkel refuzoi sërish emetimin e borxhit të përbashkët të BE-së, thënë ndryshe koronabond, në komentet e saj para ligjvënësve në Berlin, përpara një samiti video të drejtuesve të BE-së.

Ajo argumentoi që nuk kishte kohë për një masë të tillë, duke shtuar se secili shtet anëtar i BE do të duhet të marrë miratimin parlamentar për transferimin e një elementi të sovranitetit buxhetor në bllok.

“Ky do të ishte një proces shumë i vështirë që do të marrë shumë kohë dhe jo një proces  që do të mund të ndihmonte drejtpërdrejt në situatën aktuale”, tha ajo.

“Tani duhet të merremi me ndihmën e shpejtë që lehtëson ndikimin e krizës”, shtoi Merkel.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments