×
Wednesday, September 27, 2023

Video/ Kina me spikere lajmesh virtuale

May 23, 2020Agjencia shtetërore në Kinë ka prezantuar spikerin e parë të lajmeve 3D që “merr jetë” nga Inteligjenca Artificiale. Ky projekt është realizuar ndër të tjera duke “kopjuar” pamjen dhe veprimet e gazetarëve të vërtetë me anë të teknologjive më të fundit.

Prezantuesja virtuale, e cila thuhet të jetë e para e llojit të saj në botë, mund të lëvizë pa probleme ndërsa zotëron një numër shprehjesh në fytyrë. Një zëdhënës i agjencisë tha gjithashtu se ajo madje mund të ndryshojë edhe kostumet apo modelin e flokëve në varësi të situatave të ndryshme.Xinhua prezantoi spikerin e parë virtual në vitin 2019 dhe kishte sjellë katër versione të tjera digjitale 2D përpara se të sillte krijimin e fundit.

Pamjet e publikuara nga agjencia të mërkurën tregonin prezantuesen virtuale e cila duket si njeri i vërtetë teksa lëvizte kokën dhe hapte e mbyllte qepallat ndërsa fliste.
Video Player00:0001:19

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments