×
Thursday, September 28, 2023

OBSH pezullon provat e hidroksilklorinës për trajtimin e COVID-19

May 26, 2020Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të hënën deklaroi se për shkak të shqetësimeve për sigurinë, ka ndaluar përkohësisht eksperimentin klinik të ilaçit kundër malaries- hidroksilklorine për trajtimin e pacientëve me koronavirusin e ri (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA).

Njoftimi pason publikimin e revistës mjekësore Lancet të premten të një studimi vëzhgues mbi hidroksilklorinën dhe klorokuinën dhe efektet e tyre mbi pacientët e shtruar nga COVID-19.

“Grupi Ekzekutiv ka zbatuar një pauzë të përkohshme të degës hidroksiloklorik brenda Gjykatës së Solidaritetit deri sa të rishikohen të dhënat e sigurisë nga Bordi i Monitorimit të Sigurisë së të Dhënave”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai tha se më shumë se dy muaj më parë, OBSH-ja filloi “Gjykimin e Solidaritetit” për të vlerësuar sigurinë dhe efektivitetin e katër ilaçeve dhe kombinimeve të ilaçeve kundër COVID-19.

Më 19 prill, Presidenti amerikan Donald Trump tha se ai ishte duke marrë hidroksilklorinë, të cilën e ka përsëritur vazhdimisht për trajtimin e pacientëve me koronavirus.

“Shumë gjëra të mira kanë dalë në lidhje me hidroksin. Do të habiteni se sa njerëz po e marrin atë, veçanërisht punonjësit e vijës së parë”, tha Trump në Shtëpinë e Bardhë. “Më ndodh që e marr atë. Unë e përdori atë, hidroksilklorinën aktualisht”, tha ai.

Më shumë se 400 spitale në 35 vende në mënyrë aktive kanë rekrutuar pacientë, dhe afro 3500 pacientë ishin regjistruar nga 17 vende për të testuar ilaçin, tha OBSH.

Studimi i publikuar në revistën profesionale Lancet shqyrtoi mbi 96,000 pacientë me virus dhe tregon për një rrezik më të lartë të rrahjeve jonormale të zemrës, ose aritmisë, që mund të shkaktojnë një sulm në zemër tek ata që trajtohen me hidroksilklorinë apo klorokuinë.

Studimi i Lancet shqyrtoi të dhënat mjekësore të pacientëve në 671 spitale në gjashtë kontinente, duke e bërë atë vlerësimin më të gjerë të publikuar të ndikimit të ilaçit tek pacientët me koronavirus.

Tedros tha se studiuesit e raportit Lancet gjetën një shkallë më të lartë të vdekshmërisë në mesin e pacientëve që marrin ilaçin kur përdoret vetëm ose me një makrolide.

“Dëshiroj të ritheksoj se këto ilaçe pranohen si përgjithësisht të sigurta për përdorim te pacientët me sëmundje autoimune ose malarie”, tha Tedros.

Grupi Ekzekutiv i Gjyqit të Solidaritetit të OBSH-së, që përfaqëson 10 nga vendet pjesëmarrëse, u takua të shtunën dhe ranë dakord të rishikojnë një analizë gjithëpërfshirëse dhe vlerësim kritik të të gjitha provave të disponueshme globalisht.

“Rishikimi do të marrë në konsideratë të dhënat e mbledhura deri më tani në Gjyqin e Solidaritetit dhe, në veçanti, të dhëna të fuqishme të rastësishme të disponueshme për të vlerësuar në mënyrë adekuate dobitë dhe dëmet e mundshme nga ky ilaç”, tha shefi i OBSH-së.

Dr. Mike Ryan, drejtori ekzekutiv i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së, tha: “Ne thjesht po veprojmë me një kujdes të madh bazuar në rezultatet e fundit të studimeve të tjera për të siguruar që ne mund të vazhdojmë të sigurt me atë degë të gjykimit”. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments