×
Wednesday, August 10, 2022

Mer fund misteri mbi liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, shfaqet në publik pas disa javësh mungesë

May 2, 2020

I buzëqeshur, Kim Jong-un u kthye në publik për herë të parë në tre javë, pa shenja të dukshme të sëmundjes, pavarësisht spekullimeve për shëndetin e tij që shkuan aq larg sa të supozonin edhe vdekjen e tij.

Janë rreth 21 fotot e publikuara nga Kcna, agjensia zyrtare e lajmeve të Koresë së Veriut, dhe nga Rodong Sinmun, gazeta e Partisë së Punëtorëve, të cilat treguan liderin me veshjen e tij të stilit Mao dhe I dëshmuan botës se hamendësimet ishin të gabuara. Lideri i vendit komunist shihet i angazhuar në 1 maj për të dhënë udhëzime në terren dhe për të marrë pjesë në prerjen e shiritit të kuq inaugural të një fabrike të plehrave fosfat në Sunchon, një qytet rreth 50 kilometra në veri të Pyongyang, i cili përfundoi pas dy vjetësh pune.

Rishfaqja e Kim shënoi vështirësinë për të kuptuar punët e brendshme të shtetit hermetik, duke filluar nga fati i udhëheqjes, duke marrë parasysh që paraqitja e fundit e Kim ishte në 11 Prill, në krye të Partisë së Punëtorëve Politburo. Fotografitë, ndër të tjera, i treguan ndërsa fliste me zyrtarët e fabrikës dhe, gjithmonë i buzëqeshur, inspekton bimën, duke hedhur poshtë thashethemet që e bënin atë të paaftë për të ecur.

I shoqëruar me një sërë zyrtarësh të lartë: motra e tij Kim Yo-Jong, dhe më pas Pak Pong-ju, nënkryetar i Komitetit të Partisë Qendrore dhe Kryeministër Kim Jae-Ryong ku mungonte numri dy i nomenklaturës, Choe Ryong-hae. Kim dhe zyrtarët nuk veshin maska ​​mbrojtëse koronavirus, ndryshe nga sa u bë nga të gjithë punëtorët e bimëve të rreshtuar para autoriteteve.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments