×
Tuesday, July 23, 2024

Koronavirusi/ Korea e Jugut sërish në alarm, lokalet e mbyllura në Seul

May 9, 2020


Klubet dhe diskot u mbyllën sërish deri në njoftimin e mëtejshëm në Seul. Lokalet e kryeqytetit të Koresë së Jugut janë detyruar të ndalojnë aktivitetet pas infeksioneve të reja që besohet të jenë të lidhura me klubet e natës të qytetit.

Kryetari i Komunës së Seulit, Park Won Soon, njoftoi në mëngjes urdhrin e menjëhershëm për të mbyllur “të gjitha klubet, baret, dhe klubet e tjera të natës”, duke kërcënuar – raporton agjensia Yonhap. “Ndëshkime të rënda” në shkelje, pasi alarmi u fik për raste të reja të regjistruara në zonën Itaewon. Agjensia Yonhap flet për dhjetëra raste të reja që lidhen me një 29 vjeçar i cili rezultoi pozitiv ndaj testit për koronavirusin. Fundjavën e kaluar i riu, testuar pozitiv me koronavirus, kishte qenë në pesë klube të Itaewon.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC) flasin për gjithsej të paktën 27 raste të konfirmuara që lidhen me personin e ri. Rreziku është se ato janë shumë më tepër. Yonhap ende raporton se të paktën 1.500 persona kanë hyrë në ambientet e prekura nga rastet e reja. Kështu që autoritetet kërkuan nga të gjithë ata që ishin në klubet e natës të Itaewon midis 29 Prillit dhe të Mërkurën e kaluar që të testohen dhe të qëndrojnë brenda.

Në Korenë e Jugut ka gjithsej 10.840 raste që nga fillimi i urgjencës shëndetësore dhe 256 vdekje për shkak të pandemisë koronavirus. Sot autoritetet shëndetësore kanë konfirmuar 18 raste të reja, 17 prej tyre kanë të bëjnë me djalin e ri që ishte në ambientet e Itaewon.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments