×
Tuesday, June 6, 2023

Koronavirusi, 1.3 milion njerëz do të testohen në Paris

June 25, 2020



Franca ka intensifikuar përpjekjet për të zhdukur grupet e fshehura të infeksionit, duke ofruar testime për gati 1.3 milion njerëz në rajonin më të madh të Parisit. Zgjerimi i programit francez të testimit u njoftua të enjten nga Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran, në një intervistë për gazetën Le Monde. Zyrtarët shëndetësorë do të dërgojnë kuponë për qytetarët, të cilat do të jepen në këmbim të testit.

“Qëllimi është të identifikojmë të gjitha grupimet e fshehura, të themi, një përqendrim të padukshëm të rasteve asimptomatike,” tha Veran. Ministri gjithashtu tha që Franca po përgatitej për mundësinë e një vale të dytë të epidemisë, duke rritur rezervat e barnave dhe duke bërë plane për të trajnuar lehtësira shëndetësore për të trajtuar deri në 30,000 njerëz në njësitë e kujdesit intensiv nëse është e nevojshme.

Franca kishte më shumë se 7000 pacientë të infektuar në ditë në kulmin e epidemisë në prill, në të cilën vdiqën pothuajse 30,000 njerëz. Numri i infektimeve të reja tani është zvogëluar në 700.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments