×
Wednesday, July 17, 2024

Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli

March 9, 2020


Vaksina e parë e koronavirusit mund të prodhohet nga një ekip shkencëtarësh izraelitë. Lajmi  u bë i ditur nga Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë të Izraelit, Ofir Akunis.

Sipas raporteve nga Jerusalem Post, në rast se nuk do kishte ngjarje të papritura, vaksina kundër Covid-19 (për të cilën Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu në veprim për të gjetur kurën) mund të ishte gati brenda tre javësh dhe në dispozicion vetëm në 90 ditë. Ministri Akunis falenderoi Migal (Institutin e Kërkimeve Galile) për këtë hap shumë të rëndësishëm përpara: “Unë jam i sigurt se do të ketë përparim të mëtejshëm të shpejtë që do të na lejojë të sigurojmë një përgjigje të nevojshme ndaj kërcënimit serioz global të paraqitur nga koronavirus“.

Drejtuesi i grupit të bioteknologjisë Migal sqaroi në terma shkencorë se “korniza shkencore për vaksinën bazohet në një vektor të ri të proteinave, i cili formon dhe sekreton një proteinë kimerike të tretshme që transporton antigjenin viral në indet e mukozës përmes endocitozës të vetë-aktivizuar, duke bërë që trupi të formojë antitrupa ndaj virusit ”.

Vaksina Covid-19

Pa hyrë në shumë detaje shkencore, siç theksoi agjensia AdnKronos, endocitoza është një proces qelizor në të cilin substancat futen në një qelizë duke e rrethuar materialin me membranën qelizore dhe duke formuar një vezikul që përmban materialin e tretur. Ekipi izraelit ka treguar se vaksinimi oral shkakton nivele të larta të antitrupave specifikë ani-Ibv. “Ne vendosëm të zgjedhim koronavirusin si modelin për sistemin tonë, pikërisht si provë e konceptit për teknologjinë tonë.”

“Ne jemi në mes të këtij procesi – shtoi Katz – dhe shpresojmë se brenda disa javësh do ta kemi vaksinën në duart tona. Po, në disa javë, nëse gjithçka ecën siç e kemi parashikuar, do të kishim një vaksinë për të parandaluar koronavirusin “. Kur të arrihet në fazën e lartpërmendur, me vaksinën gati, Migal do të ishte përgjegjës për zhvillimin e saj. Sidoqoftë, vaksina duhet të kalojë përmes një procesi të veçantë rregullator, gjykime klinike dhe prodhim në shkallë të gjerë.

“Duke pasur parasysh nevojën urgjente globale për një vaksinë të koronavirusit njerëzor, ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të përshpejtuar zhvillimin”, u shpreh Drejtori Ekzekutiv  i Migal, David Zigdon. Ai shtoi se vaksina mund të “marrë miratimin e sigurisë brenda 90 ditëve”.

Do të jetë një vaksinë orale dhe e arritshme për publikun e gjerë. Zidgon e përmbylli fjalimin e tij me një ogur të mirë për të ardhmen: “Tani për tani po diskutojmë me partnerë të mundshëm të cilët mund të ndihmojnë në shpejtimin e fazës së testimit njerëzor dhe përshpejtimin e përfundimit të zhvillimit dhe aktiviteteve rregullatore të produktit përfundimtar” .

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments