×
Tuesday, September 27, 2022

COVID-19/ Izolohet Italia, lockdown kombëtar deri më 27 dhjetor

December 24, 2020

Ka nisur lockdown i Krishtlindjeve. E gjithë Italia nga sot ka hyrë në zonën e kuqe deri më 27 dhjetor.

Dje ishin minutat e fundit për të nxituar për pazare në dyqanet me pakicë, tani të mbyllura me dekret qeveritar.

Blerjet e fundit, dhuratat në minutën e fundit, por edhe shëtitjet e fundit para Krishtlindjes duke pritur që ”semafori” të kthehet në të kuqe.

Kontrollet për respektimin e rregullave do të intensifikohen në qytetet e mëdha.

Por, ndërkohë, kryeministri Giuseppe Conte siguron se mbyllja për Krishtlindje mund të na lejojë të përballemi me janarin “duke aplikuar masat vetëm aty ku është e nevojshme midis zonave të verdha, portokalli dhe të kuqe”.

Supermarketet dhe farmacitë mbeten të hapura. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments