×
Sunday, May 28, 2023

Britani e Madhe/ Mjeku Shqiptar zbulon çfarë do të ndodhë me COVID-19

June 18, 2020Mjeku shqiptar në Bitaninë e Madhe Laidon Shapo ka ngritur shqetësimin e tij sa i përket situatës së infektimeve të reja nga Covid-19.

Zërave se mund të ketë një rikthim të dytë të valës së koronavirusit, i bashkohet edhe mjeku shqiptar.

“Në rast se bëjmë një mbyllje të fortë, ajo do ndiqet nga një hapje e fortë. Nuk mund të ndiqet nga një hapje graduale sidomos në mungesë të strategjive dhe ndjekjes së protokollove një për një. Protokolli është për punonjësit, si për mbrojtjen e tyre ashtu edhe për rregullat e masat.

Kurba e parë është në ulje, por nëse nuk merren masa, kurba e dytë mund të mos ketë potencën, lartësinë e së parës, por mund të zgjasë  dyfishin në kohë. Kjo mund të kishte efekte dërrmuese psiko-socio-ekonomike dhe këtu shoh çelësin, në sjelljen pranë të pacientit, publikut në atë që të kuptohemi që në rast se do tërheqim diçka nga filli i balonës ata të na përgjigjen”, shprehet mjeku.

Sipas tij, nisur nga kurba në rritje e të infektuarve, Britania gjendet vetëm 2 javë pas Italisë dhe Spanjës në ecurinë e virusit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments