×
E martë, 20 Tetor, 2020

BE sanksione kundër tre kompanive për shkelje të embargos kundër Libisë

21 Shtator, 2020

Bashkimi Europian sanksionoi sot tre kompani, përfshirë dhe një shoqëri turke dhe dy libiane të përfshira në shkeljet e embargos për shitjen e armatimeve, vendosur në Libi nga Kombet e bashkuara, njoftuan diplomatët në Bruksel. 

Dy shoqëritë e tjera të sanksionuara janë jordaneze dhe kazake, sipas këtyre burimeve.

Vendimi u miratua të premten në nivel ambasadorësh dhe u miratua nga ministrat e Punëve të Jashtme gjatë një takimi sot në Bruksel.

Provat janë mbledhur kundër kompanive dhe njerëzve të sanksionuar.

Asetet e tyre në BE do të ngrihen dhe ata nuk do të jenë më në gjendje të kenë marrëdhënie me kompanitë e BE-së dhe as të kenë qasje në tregjet financiare europiane.

Bashkimi Europian ka ndërmarrë një operacion detar, Irini, përgjegjës për monitorimin e respektimit të embargos së OKB.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për