×
Friday, March 24, 2023

SHBA redukton trupat në Irak dhe Afganistan

November 17, 2020
SHBA-ja do të zvogëlojnë trupat e saj në Irak dhe Afganistan në 2 500 ushtarë në secilin vend deri më 15 janar, njoftoi sot sekretari në detyrë i Mbrojtjes, Christopher Miller.

“Nëpërmjet tërheqjes së trupave, SHBA kërkon t’i japë fund “luftës së brezave”, tha ai, duke përmendur faktin se trupat kanë qenë në Afganistan që nga viti 2001 dhe në Irak që nga viti 2003.

Mediet amerikane kanë raportuar se vendi aktualisht ka rreth 4 500 trupa në Afganistan dhe 3 000 në Irak.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments