×
E mërkurë, 21 Tetor, 2020

Koronavirusi/ Putin i bindur se Rusia e ka menaxhuar krizën më mirë se SHBA-të

14 Qershor, 2020

Presidenti rus Vladimir Putin tha të Dielën se vendi i tij e ka trajtuar pandeminë koronavirus më mirë se SH.B.A.-të, duke thënë se ndasitë kanë penguar përgjigjen amerikane.

Ne po punojmë në mënyrë të qetë dhe duke dalë nga kjo situatë e koronavirusit me vetëbesim dhe me humbje minimale … Por në Shtetet e Bashkuara kjo nuk po ndodh,” i tha Putin televizionit shtetëror, sipas Reuters.

Putini nënkuptoi se udhëheqësit rajonalë ishin në gjendje të zbatonin politikat kombëtare për shkak të marrëdhënieve më të mira me zyrtarët federale.

Unë nuk mund ta imagjinoj dikë në qeverinë ose rajonet [ruse] duke thënë se ne nuk do të bëjmë atë që thonë qeveria ose presidenti,” tha Putin, sipas shërbimit të lajmeve. “Më duket se problemi (në Shtetet e Bashkuara) është se grupi, në këtë rast interesat e partisë, janë vendosur mbi ato të shoqërisë në tërësi, mbi interesat e njerëzve.”

Rusia ka 528.964 raste të konfirmuara të virusit, numri i tretë kombëtar në botë pas SHBA-ve dhe Brazilit. Megjithatë, numri i zyrtarëve të vdekjeve të kombit është shumë më i ulët se disa kombe të mëdha, përfshirë SH.B.A.-të, me 6.948.

Saktësia e statistikave zyrtare ka qenë nën kontroll, veçanërisht pasi zyrtarët e Moskës në fund të majit njoftuan pas kryerjes së ekzaminimeve pas vdekjes se numri i vdekjeve të qytetit për muajin Prill ishte në fakt 1,561 vdekje në vend të shifrës 639 të raportuar më parë.

Në të njëjtën intervistë të Dielën, Putin gjithashtu mohoi se një sërë reformash në kushtetutën e Rusisë ishin një përpjekje për “forcimin e një diktature presidenciale”, përkundrazi theksoi se ndryshimet do t’i japin parlamentit një rol më të madh.

Një referendum mbarëkombëtar i votuesve, i cili është vonuar për shkak të pandemisë, është vendosur të zhvillohet nga 25 qershori deri më 1 korrik. Nëse votuesit miratojnë ndryshimet, Putin do të kishte të drejtë të shërbente edhe 12 vjet shtesë si president pasi mandati i tij përfundon në 2024 .

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për