×
E martë, 20 Tetor, 2020

Holanda rekomandon mbajtjen e maskave në hapësirat e brendshme publike

30 Shtator, 2020

 Kryeministri holandez, Mark Rutte njoftoi sot rekomandimin fuqimisht të mbajtjes së maskave në hapësira të brendshme publike në të gjithë Holandën, ku një masë e tillë nuk është shprehur kurrë më parë.

Qeveria holandeze ashpërsoi të hënën masat për të luftuar pandeminë e COVID-19, duke urdhëruar mbylljen më herët të bareve dhe restoranteve, si edhe rekomandoi mbajtjen e maskave në dyqane në tre qytetet më të mëdha të vendit, Amsterdam, Rotterdam dhe Hagë.

Holanda, deri më tani, ka miratuar masa më fleksibël sesa shumica e vendeve europiane, duke favorizuar një distancë prej 1,5 metra dhe përdorimin e detyrueshëm të maskave vetëm në transportin publik.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për