×
Tuesday, March 21, 2023

Mafia nxit protesta kundër masave shtërnguese në Itali

October 28, 2020
Mafia italiane po bën gjithçka që mundet për të parandaluar që koronavirusi të dëmtojë biznesin e tyre, përfshirë orkestrimin e dhunës në protestat kundër bllokimit.

Sipas autoriteteve italiane, turma planifikoi dhe drejtoi demonstrata në Napoli, të cilat kaluan në dhunë dhe sulme ndaj policisë të Premten. Protesta të ngjashme janë zhvilluar në të gjithë vendin për katër ditët e fundit, me pronarët e lokaleve dhe lokaleve që shprehin shqetësime se masa më të rrepta, të sjella nga qeveria për të kundërshtuar një rritje të rasteve të koronavirusit në vend, do të shkatërrojnë bizneset e tyre.

Ndërsa trazirat ekonomike të shkaktuara nga kriza kanë paraqitur mundësi që mafia të kapë firmat e prekura, oraret e karantinë dhe kufizimet e bllokimit janë një lajm i keq, sepse kontrollet e rritura të policisë kufizojnë lirinë e mafisë për të vepruar. Policia vlerëson se me mbylljen e jetës së natës në Itali, të ardhurat e drogës së mafies Camorra do të goditen deri në 60 përqind.

Të Dielën, Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi një shtrëngim të mëtejshëm të masave duke përfshirë ndërprerje për bare dhe restorante që u shërbejnë klientëve mbas orës 6 mbasdite. Campania, Lazio dhe Lombardia – tre rajonet me rastet më të larta të koronavirusit në Itali – kanë miratuar një shtetrrethim natën në një përpjekje për të ngadalësuar ritmin e ngjitjes.

Pamje nga protestat në Romë

Në një protestë në Napoli të Premten, policia identifikoi anëtarët e njohur të katër familjeve mafioze Camorra të cilët mendohet se drejtojnë dhunën. Protestuesit hodhën gurë ndaj policisë si dhe sulmuan oficerët brenda makinave të tyre dhe dëmtuan automjetet me shkopinj. Disa gazetarë u sulmuan gjithashtu. Vincenzo de Luca, guvernatori rajonal, i përshkroi ngjarjet si “luftë guerile”.

Kryeprokurori antimafia, Federico Cafiero De Raho, i tha gazetës lokale Il Mattino se “200 skuter ndoqën demonstrimin dhe më pas në vijim të një sinjali të rënë dakord, lëshuan sulmin ndaj autoriteteve”.

“Dhuna ishte e një niveli intensiteti që nuk është sjellje e pronarëve të restoranteve, as të biznesit dhe as të punëtorëve,” tha ai, duke shtuar se protestuesve paqësorë iu bashkuan anëtarë të ekstremit të djathtë dhe anarkistë. “Ajo që ndodhi përfaqëson një sulm të vërtetë, të prekshëm ndaj shtetit.” De Luca tha se protesta nuk kishte të bënte me shqetësime të ligjshme nga bizneset në lidhje me shtetrrethimin e sjellë të Premten dhe ishte planifikuar dhe koordinuar për të paktën një javë në mediat sociale.

Giuseppe Antoci, presidenti i Fondazione Caponnetto, një qendër kërkimore mafioze, tha se klanet e turmës kundërshtojnë ndalimin e ditës dhe bllokimet sepse rritja e kontrolleve dhe mbylljeve të policisë ndikon në aftësinë e tyre për të kërkuar pagesa zhvatjeje dhe çojnë në uljen e të ardhurave nga shitja e drogës. “Ata u shkatërruan nga bllokimi i parë,” tha ai.

Klanet mafioze po përdorin gjithashtu protestat për të nxitur zemërimin e një mosbesimi të përgjithshëm ndaj shtetit, tha ai. “U përshtatet atyre të krijojnë një klimë konflikti midis njerëzve dhe shtetit. Ato tregojnë se shteti nuk është aty për ju dhe ofrojnë t’ju ndihmojnë. Duke vepruar kështu, ata zgjerojnë rrjetin e tyre të aleatëve. “

“Nëse një shef mafie paguan për dyqanin tuaj të supermarketit kur nuk mundeni, ai bëhet dashamirësi juaj,” shpjegoi ai. “Ekziston rreziku që të kthehemi 30 ose 40 vjet mbrapa kur udhëheqësit mafiozë shiheshin si arbitra, që zgjidhnin problemet dhe mosmarrëveshjet.”

Shumë biznese që i mbijetuan bllokimit do të kalojnë tani nëse nuk marrin ndihmë, tha ai, dhe mafia ka fshehur fonde që i duhen për të pastruar duke investuar në ndërmarrje të ligjshme. Nëse bizneset kthehen tek huamarrësit mafiozë të parave, normat e interesit janë aq të larta sa që përfundimisht ata do të detyrohen të heqin dorë nga një pjesë e biznesit në turmë. “Shteti duhet të vijë shpejt për këto biznese. Nëse të mos e bëjë, mafia do ta bëjë.”

Sandro Ruotolo dhe Paolo Siani, të dy deputetë nga Napoli, i kërkuan qeverisë në një deklaratë të përbashkët për të ndihmuar bizneset dhe individët që përpiqeshin të siguronin të ardhurat për të parandaluar ndërhyrjen e mafies. Ata u bënë thirrje atyre që protestojnë në mënyrë të ligjshme “të distancohen nga mafia … I izoloni, identifikoni, ndaloni. Çdo akt dhune duhet të dënohet, nuk është asnjëherë i justifikuar ”.

Senatori Nicola Morra, kreu i komisionit antimafia në parlament, paralajmëroi se mafia mund të përfitonte nga pandemia. “Atje ku ka privim shoqëror për të mbështetur pakënaqësinë, është një mënyrë për të ndërtuar një mit, mitin e mafiozit të mirë Camorra që mbron dhe kujdeset për ty. Në jug ju ende dëgjoni të thuhet, për fat të keq, se … mafia është një gjë e mirë, ”tha ai në një deklaratë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments