×
Thursday, October 6, 2022

Zelensky pranon rolin jetësor të armatimit perëndimor

August 7, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vlerësoi ushtrinë e vendit për organizimin e suksesshëm të kundërsulmeve kundër forcave ruse në vend, duke theksuar gjithashtu rolin jetik të luajtur nga armët perëndimore në konflikt.

Në javën e kaluar, ushtria ukrainase kishte arritur “rezultate të fuqishme në shkatërrimin e logjistikës së ushtrisë ruse”, tha Zelensky në fjalimin e tij video të shtunën mbrëma.

“Çdo sulm në depot e municioneve të armikut, postet e tyre komanduese, akumulimet e pajisjeve ruse shpëton jetën e të gjithëve ne, jetën e ushtarakëve dhe civilëve ukrainas”, shtoi Zelensky.

Duke shprehur mirënjohje për partnerët perëndimorë të Ukrainës për dërgesat e tyre të armëve, Zelensky falënderoi veçanërisht Shtetet e Bashkuara, pas njoftimit të fundit të Uashingtonit se do t’i siguronte Kievit një armë shtesë me vlerë 550 milionë dollarë.

Megjithatë, presidenti u bëri thirrje gjithashtu aleatëve të Ukrainës që t’i ofrojnë vendit ndihmë ushtarake shtesë.Comments are closed.