×
Thursday, December 7, 2023

Zelensky: Nuk shohim shenja të uljes së tensioneve nga Rusia

February 21, 2022


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot gjatë një bisedë telefonike me kryeministrin sllovak Eduard Heger se nuk ka shenja të uljes së tensioneve lidhur kërkesat e sigurisë së Rusisë, ndërsa rreth 150,000 trupa ruse janë vendosur në kufirin e Ukrainës.

“Ne nuk shohim asnjë shenjë të uljes së tensioneve nga Rusia. Situata e sigurisë mbetet e tensionuar, numri i Forcave të Armatosura ruse në drejtimin ukrainas është rreth 150,000”, tha ai.

Zelensky e informoi Hegerin për përkeqësimin e situatës, duke përfshirë bombardimet provokuese të intensifikuara nga grupet e armatosura të paligjshme të pozicioneve, vendbanimeve, pikëkalimit hyrje-dalje Shchastia dhe një autokolone të ndihmave humanitare të OKB-së të Ukrainës.

Zelensky gjithashtu e njohu Hegerin me iniciativat e Ukrainës për të intensifikuar procesin e negociatave në të gjitha formatet e disponueshme me synimin për të arritur një zgjidhje paqësore të konfliktit.

Sipas Zyrës së presidentit, të dyja palët ranë dakord që fati i Evropës po vendoset keto ditë në Ukrainë. Ata theksuan gjithashtu nevojën për përpjekje të mëtejshme politike dhe diplomatike nga komuniteti ndërkombëtar për të parandaluar përshkallëzimin e agresionit rus.

Gjithashtu, u bisedua për bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e sigurisë.

Zelensky falënderoi qeverinë sllovake për vendimin për t’i dorëzuar Ukrainës dy sisteme të pastrimit të minave Bozena 5 dhe furnizime mjekësore me vlerë 1.7 milionë euro.Comments are closed.