×
Tuesday, June 6, 2023

Zelensky akuzon Rusinë për terrorizëm pas sulmit raketor Sloviansk

March 27, 2023Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar ushtrinë ruse për terrorizëm pas një sulmi me raketa në qytetin lindor të Slovianskut.

“Ukraina nuk do të falë keqtrajtimin e popullit tonë, këta të vdekur dhe të plagosur. Të gjithë “terroristët rusë do të mbahen përgjegjës, theksoi Zelensky.

Zelensky publikoi gjithashtu një video që tregon djegien e makinave dhe mbeturinave në Sloviansk.

Sloviansk dhe Druzhkivka në rajonin jugor të Donetskut u prekën dhe u shkatërruan disa ndërtesa administrative dhe zyra, si dhe ndërtesa banimi.

Sipas autoriteteve, të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe 29 të tjerë janë plagosur. Vija e frontit është pothuajse 25 kilometra nga Sloviansk. Comments are closed.