×
Tuesday, March 21, 2023

Ylli i “Jurassic Park” Sam Neill diagnostikohet me kancer në gjak

March 18, 2023
Sam Neill ka folur për shëndetin e tij, duke zbuluar në një intervistë të fundit se ai ishte diagnostikuar me kancer në gjak.

Ylli i “Jurassic Park” i tha ”The Guardian” në një artikull të publikuar dje për “momentet e errëta” të vitit të kaluar, kur mësoi për kancerin e tij.

“Ato momente të errëta hedhin dritën në lehtësimin e shpejtë të gjërave dhe më kanë bërë mirënjohës për çdo ditë dhe jashtëzakonisht mirënjohës për të gjithë miqtë e mi. Thjesht jam i kënaqur që jam gjallë”, tha ai.

Sipas ”The Guardian”, Neill, 75 vjeç, përjetoi ënjtje të gjëndrave gjatë promovimit të “Jurassic World: Dominion” të vitit 2022.

Mjeku i aktorit e diagnostikoi atë me limfomë me qeliza T angioimunoblastike të Fazës 3, një lloj limfome jo-Hodgkin, pak pasi vuri re ënjtjen.

Neill thuhet se mori kimioterapi dhe filloi një ilaç të ri kimioterapie kur trajtimi i parë filloi të dështonte.

”The Guardian” raportoi se Neill, tani pa kancer, do ta marrë ilaçin çdo muaj “për pjesën tjetër të jetës së tij”.

Aktori është shfaqur në seritë televizive “Peaky Blinders” dhe “The Sullivans”.

Ai foli gjithashtu për gazetën për librin e tij të ardhshëm “A Did I Ever Tell You This?”

“Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë qëllim për të shkruar një libër. Por, ndërsa vazhdoja dhe vazhdoja të shkruaja, kuptova se në fakt më jepte një arsye për të jetuar dhe shkoja në shtrat duke menduar se do të shkruaj për këtë nesër. .. kjo do të më argëtojë”, tha ai.Comments are closed.