×
Friday, October 7, 2022

Von der Leyen mbron strategjinë e vaksinave të BE dhe pranon gabimin në shpërndarje

February 10, 2021

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbrojti qasjen e përgjithshme të BE-së në përpjekjen për të mposhtur pandeminë me një plan të unifikuar vaksinash për 27 vendet e saj, edhe pse ajo pranoi gabime në strategjinë për të marrë shpejt vaksina të mjaftueshme për 447 milion qytetarët e BE-së.

“Ne ende nuk jemi atje ku duam të jemi. Ne ishim vonë për të autorizuar. Ne ishim shumë optimistë kur erdhi puna për prodhim masiv dhe mbase ishim shumë të sigurt se, ajo që porositëm, do të dorëzohej në kohë, “- u tha von der Leyen ligjvënësve në Parlamentin Evropian.

Von der Leyen tha se gabime u bënë gjithashtu me vendimet për uljen e eksportit.

“Më vjen keq për këtë,” tha ajo, duke shtuar se Komisioni do të bënte çmos për të mbrojtur paqen në Irlandën e Veriut.

Shmangia e një kufiri midis Irlandës anëtare të BE dhe Irlandës së Veriut të udhëhequr nga Britanikët shihet si çelësi për të mbrojtur procesin e paqes atje.

Von der Leyen tha se BE kishte marrë 26 milion doza vaksinash dhe se, deri në fund të verës, 70 përqind e të rriturve në bllokun e 27 vendeve duhet të vaksinohen.

“BE do të nisë një rrjet të ri provash klinike për t’i dhënë rregullatorëve të dhëna më shpejt dhe Komisioni do të krijojë një task forcë për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të vaksinave”,- tha von der Leyen.

Shifrat e fundit zyrtare javore nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve pritet të Enjten, por Universiteti Johns Hopkins ka prodhuar një numër ditor që tregon vdekjet nga viruset në vendet e BE-së sot në 500,809. Në krahasim, Shtetet e Bashkuara, me një popullsi prej 330 milion, udhëheqin botën me më shumë se 468,000 vdekje.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments