×
Monday, July 15, 2024

Vjosa Osmani në fjalimin e parë si Presidente: Dialogu është rruga përpara, por duhet të jetë i drejt dhe barabartë

April 5, 2021


Presidentja e sapozgjedhur e Kosovës, Vjosa Osmani në fjalimin e parë të saj në cilësinë e Presidentes, tha ndër të tjera, se hapi i radhës i vendit është dialogu me Serbinë, por shtoi, që duhet të jetë i barabartë dhe i drejtë.

“Forca e Sigurisë së Kosovës, ushtria jonë është ushtria me besimin më të madh qytetar. Historia jonë krahas dhimbjes është histori i ngadhënjimit mbi të keqen, ne do t’u jemi mirënjohës atyre që u rreshtuan krah Kosovës. Ata duhet të qëndrojnë pranë nesh në mbrojtjen e vlerave të demokracisë. Në mesin e aleatëve të shumtë janë tri shtylla, SHBA, BE-ja dhe Republika e Shqipërisë. Si presidente e Kosovës, shfrytëzoj rastin që të ftoj të gjithë politikanët të ndërtojmë frymën e bashkëpunimit e tolerancës”, ka thënë ajo.

Osmani th se ajo udhëhiqet nga vullneti i qytetarëve.

Më tej ajo nënvizoi se drejtësia nuk do të arrihet derisa kriminelët serbë të vihen para drejtësisë.

Gjithashtu Osmani tha se dialogu është rruga përpara porse ai duhet të jetë i drejtë dhe i barabartë.

Osmani ka thënë se sfida me pandeminë është ajo që duhet pasur prioritet.

“Në këtë sfidë fitorja e suksesi nuk është vetëm e njërës palë. Kemi humbur shumë jetë njerëzish e të tjera mund t’i humbim”,

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments