×
Sunday, August 7, 2022

Vendet e Vishegradit: Mirëpresim krijimin e Ballkanit të Hapur

July 31, 2021

Vendet e Vishegradit, Hungaria, Republika Çeke, Sllovakia dhe Polonia përshëndesin krijimin e Ballkanit të Hapur, sipas një deklarate për shtyp, të bërë dje nga ministrat e Jashtëm respektivë të këtyre vendeve.

”Ne besojmë se një bashkëpunim kaq i ngushtë midis vendeve të Ballkanit Perëndimor kontribuon në stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit”, thuhet në deklaratë.

”Vendet e Vishegradit vazhdojnë të mbështesin përshpejtimin e procesit të zgjerimit të BE -së”, theksohet në të.

Kjo deklaratë është nënshkruar nga ministrat e Jashtëm hungarez, Peter Szijjártó, çek,
Jakub Kulhanek, sllovak, Ivan Korcok dhe ai polak, Zbigniew Rau.

Eunews.alComments are closed.