×
Tuesday, February 27, 2024

Varhelyi: Ballkani Perëndimor të përfitojë nga presidenca kroate e BE-së

January 28, 2020


Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi deklaroi gjatë një takimi me kryetarët e dy dhomave të Parlamentit të Bosnje-Hercegovinës se presidenca kroate e Këshillit të BE-së do të ishte një shans për vendet e Ballkanit Perëndimor. Ai shtoi se Bosnje-Hercegovina duhej të kryente reformat e nevojshme.

Sipas një deklarate nga parlamenti boshnjak, Varhelyi tha se samiti i ardhshëm në Zagreb ishte një mundësi për të vënë fokusin në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për të nxitur gjithashtu zhvillimin e arsimit dhe ekonomisë.

Ai shprehu shqetësimin për fluksin e migrantëve në rajon. Delegacioni boshnjak shprehu angazhimin e plotë të vendit për anëtarësimin në BE duke theksuar se Bosnje-Hercegovina ishte e përqendruar në përmbushjen e kritereve për marrjen e statusit të vendit kandidat.

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments