×
Wednesday, March 22, 2023

Vaksinimi, Itali/ Personat që janë infektuar me Covid-19 do të marrin vetëm një dozë

March 5, 2021
Ministria italiane e Shëndetësisë tha se po shqyrtonte dhënien e vetëm një doze të vaksinës për qytetarët e këtij vendi që ishin pozitivë për coronavirusin.

“Dhënia e një doze të vetme të vaksinës mund të konsiderohet për njerëzit që kanë qenë më parë të infektuar me coronavirus dhe që kanë pasur një rast simptomatik ose asimptomatik”, tha ministria e shëndetësisë.

Ky rekomandim vlen për njerëzit që janë diagnostikuar me infeksion tre ose gjashtë muaj më parë, raporton thelocal.

Franca dhe Spanja njoftuan muajin e kaluar se do të konsideronin një qasje të ngjashme dhe të gjitha indikacionet janë që qëllimi është të kursehen vaksinat dhe të forcohen rezervat, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian po përpiqen të zbatojnë fushatat e tyre të vaksinimit për të zvogëluar furnizimin e imponuar nga prodhuesit e ilaçeve.

Italia, e cila ka rreth 60 milionë banorë ka shpenzuar 4.76 milionë doza vaksinash deri të enjten në mëngjes dhe rreth 1.5 milion njerëz morën dy doza të rekomanduara.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments