×
Tuesday, March 28, 2023

Vaksina Anti-Covid, Moderna paralajmëron BE: “Vonesa në dërgesat në Evropë nëse nuk mbyllni kontratën”

November 18, 2020Sipas deklaratave zyrtare, vaksina do të kishte një normë efektiviteti prej 94%, më e lartë se ajo e konkurrencës Pzifer, e cila gjithsesi përfundoi testet e para. Por siç duket vaksina anti-Covid e Moderna nuk e bind plotësisht Bashkimin Evropian, i cili ende nuk ka përfunduar një marrëveshje me gjigantin farmaceutik. Ndryshe nga SHBA, e cila tashmë në gusht investoi 2.5 miliardë dollarë për të promovuar kërkimin dhe për të siguruar 100 milion doza, BE nuk e ka bërë një gjë të tillë. Ky ngërç mund të çojë në vonesa në shpërndarjen, paralajmëron kreu i Moderna, Stephane Bancel.

Në fakt, në një intervistë me Associated Press, Bancel shprehu shqetësimin në lidhje me zgjatjen e negociatave me Brukselin. “Është e qartë se prapambetja nuk do të kufizojë sasinë totale, por do të ngadalësojë dorëzimin,” tha ai. Për SH.B.A., “ne tashmë kemi në dispozicion disa miliona doza” të gatshme për t’u dorëzuar autoriteteve sapo të publikohet autorizimi i marketingut, ndoshta në Dhjetor.

Fjalë që nuk duket se tronditin Komisionin Evropian, i cili ia ka besuar negociatat me BigPharma për vaksinën anti-Covid italianes Sandra Gallina. “Ne kemi rënë dakord me Moderna për të furnizuar deri në 160 milion doza të vaksinës, por tani duhet ta përkthejmë atë në një kontratë,” tha zëdhënësi i Komisionit Stefan de Keersmaecker. Ai gjithashtu theksoi se ekzekutivi i BE ka kontakte me kompani të tjera që mund të “zhvillojnë një vaksinë efektive dhe të sigurt sa më shpejt të jetë e mundur”.

Kujtojmë që ditët e fundit dy kompani farmaceutike kanë njoftuar se vaksinat e tyre e kanë kaluar me sukses fazën e tretë të testeve.  Një nga këto është padyshim Pzifer, e cila së bashku me BioNTech gjermane ishte e para që shpalli suksesin e fazës 3 të testeve, e fundit para se të hidhej në treg. Me ta, BE ka rezervuar tashmë 200 milion doza, të forcuara gjithashtu nga fakti që fondet për të ndihmuar kërkimin shkencor të saj Amerikano-Gjerman erdhën nga Brukseli dhe Berlini, dhe jo nga Uashingtoni. Për vaksinën Moderna, nga ana tjetër, Anthony Fauci, këshilltari i ish-presidentit tani Donald Trump, bëri një përpjekje të fortë, duke dhënë rregullin për të investuar burime publike të SHBA për kërkime.

Të dy vaksinat, përveç që kanë nivele të ngjashme të efikasitetit (përsëri sipas deklaratave të dy kompanive farmaceutike), u zhvilluan duke përdorur të njëjtën teknologji, atë të mRna. Sidoqoftë, do të kishte një ndryshim jo të parëndësishëm: ilaçi i Moderna do të transportohej në temperatura më pak të ngurta sesa ato të nevojshme për logjistikën e vaksinës Pzifer-BioNTech. Gjithashtu sipas menaxherëve të Moderna, vaksina e tyre mund të ruhet në një frigorifer shtëpiak normal, ndërsa ai i konkurrentëve ka nevojë për ngrirje të veçantë.

Është e pamohueshme që pas garës së vaksinave ekziston edhe konkurrenca “muskulore” midis fuqive kryesore ekonomike: nga njëra anë SHBA, e cila duket se po hedh bast për Moderna, dhe nga ana tjetër BE, e cila përveç dyshes Pzifer-BioNTech , duket i interesuar për testet përfundimtare të vaksinës nga CureVac të Gjermanisë për të zgjeruar portofolin e saj. Në sfond ka edhe ilaçin e zhvilluar nga dyshja Oxford-Astrazeneca, e cila në muajt e fundit dukej më premtuese. Pastaj janë Sanofi-GSK dhe Janssen Pharmaceutica NV. Brukseli tashmë ka nënshkruar kontrata me të gjitha këto kompani farmaceutike, ndryshe nga ajo që bëri me Moderna, duke siguruar “1.2 miliardë doza”, tha presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen.

Disponueshmëria e më shumë vaksinave mund të lejojë një shkallë më të shpejtë të mbulimit të vaksinimit dhe, shpresojmë, edhe një barazi më të madhe në shpërndarjen e tij. Siç vunë në dukje Mjekët pa Kufij, dozat e para të vaksinave që mund të tregtohen në muajt e ardhshëm janë në duart e vendeve më të pasura. Organizata merr shembullin e Moderna: “Kërkimi, zhvillimi dhe prodhimi i kësaj vaksine janë financuar kryesisht nga fonde publike, me rreth 2.5 miliardë dollarë nga qeveria amerikane, megjithatë tatimpaguesit në mungesë të transparenca nuk mund ta kërkojë atë. Moderna duhet të shesë vaksinën me çmimin e kostos dhe të mos synojë fitim për një produkt të financuar kryesisht nga shteti, në mes të një emergjence të paparë, ” thotë organizata humanitare.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments