×
Wednesday, March 29, 2023

“Vaksina anti COVID-19 vjen në Shqipëri në muajt e parë të 2021”

December 17, 2020Sipas një parashikimi të “The Economist” pak ditë më parë thuhej se në vendet si Shqipëria, shpërndarja e vaksinës do të fillonte në vitin 2022. Por, zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli thotë se kjo nuk është e vërtetë pasi vendi ynë do ta marrë vaksinën në muajt e parë të vitit 2021.

“Harta është bërë mbi bazë parashikimesh të bëra dhe në bazë të nivelit të informacionit që kanë këto kompani që i publikojnë. Nuk e di se kush ka qenë burimi i informacionit që kanë marrë. Mënyra se si qeveria jonë ka ndjekur dinamikën e zhvillimit të vaksinës, ka qenë e vrullshme. Siç ka thënë dhe kryeministri muajt e parë të vitit do vaksinohemi.

Ne kemi paguar për Covax-in. tani varet cila vaksinë do jetë e para. Covax-i ka në portofolin e saj shumë vaksina. Ato që do vijnë këtu do jenë të sigurta dhe që e kenë marrë certifikatën nga FDA. Te portofoli i Covax është dhe Astra Zeneca ndërsa dhe po negociohet edhe për Modernën” – tha ajo.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments