×
Friday, August 12, 2022

Udhëheqësit e BE bëhen bashkë dhe zotohen për miliarda euro kundër luftës me COVID-19

May 3, 2020

Udhëheqësit e BE janë zotuar të mbledhin miliarda euro për të shkuar drejt luftës globale kundër koronavirusit.

Duke thënë se po mbështesin thirrjen e Organizatës Botërore të Shëndetit, udhëheqësit njoftuan nisjen e një Aksesi për Përshpejtimin e Mjeteve COVID-19, një “platformë globale e bashkëpunimit për të përshpejtuar dhe shkallëzuar kërkimin, zhvillimin, hyrjen dhe shpërndarjen e barabartë të vaksinës, dhe trajtime të tjera terapeutike dhe diagnostikuese për jetën. ”

Të hënën më 4 maj ata planifikojnë të mbledhin si fillim një shumë prej 7.5 miliard euro, në një konferencë në internet – fonde që janë vetëm fillimi i asaj që është e nevojshme, thanë autoritetet, shkruan Euronews.

Në një deklaratë, udhëheqësit shkruan: “Nëse ne mund të krijojmë një vaksinë që prodhohet nga bota, për të gjithë botën, kjo do të jetë një e mirë publike unike globale e shekullit XXI. Së bashku me partnerët tanë, ne angazhohemi ta bëjmë atë të disponueshëm, të arritshëm dhe të përballueshëm për të gjithë. ”

Ata thanë që çdo euro ose dollar do të kanalizohet përmes organizatave globale shëndetësore si CEPI, Gavi, Aleanca e Vaksinave, dhe Fondi Global dhe Unitaid.

Nënshkruesit ishin: Charles Michel, President i Këshillit Evropian; Ursula von der Leyen, President i Komisionit Evropian; Giuseppe Conte, Kryeministër i Italisë; Emmanuel Macron, President i Francës; Angela Merkel, Kancelare e Gjermanisë; Erna Solberg, Kryeministri i Norvegjisë.

Ndërkohë rezerva e përbashkët e pajisjeve mjekësore të BE-së, e krijuar në prill për të luftuar koronavirusin, ka dërguar qindra mijëra maska ​​në Spanjë, Itali dhe Kroaci këtë fundjavë.

“Ne kemi punuar për të ngritur rezervën e pajisjeve mjekësore. Tashmë kemi krijuar një stok maska. Spanja, Italia dhe Kroacia do të jenë të parat që marrin pajisje. Falënderoj Rumaninë dhe Gjermaninë që ishin vendet e para anëtare që mikpritën pajisjet e shpëtimit, “tha Komisioneri për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič.

OBSH konfirmoi më shumë se 80,000 raste të reja të COVID-19 të shtunën, duke e çuar shifrën globale në 3.26 milion.

Numrat ditorë nuk tregojnë asnjë shenjë të një ngadalësimi global, megjithëse në rajonin më të prekur në botë, Evropën, duket se ka një ngadalësim. Që nga 1 Prilli, numri i rasteve të reja të njohura nga OBSH çdo ditë ka mbetur midis 70,000 dhe 90,000 raste të reja në ditë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments