×
Wednesday, November 29, 2023

Turqia i përgjigjet Ukrainës: Nuk mund të ndalojë anijet luftarake ruse të hyjnë në Detin e Zi 

February 25, 2022


Turqia nuk mund t’i ndalojë anijet luftarake ruse të hyjnë në Detin e Zi përmes ngushticave të saj, siç kërkohet nga Ukraina, për shkak të një klauzole në një pakt ndërkombëtar që lejon anijet të kthehen në bazën e tyre vendase, tha të premten ministri i Jashtëm turk, cituar nga Reuters.

Ukraina i ka bërë thirrje Turqisë që të bllokojë kalimin e anijeve luftarake ruse përmes ngushticës së Bosforit dhe Dardanelit, të cilat ofrojnë një rrugë të lundrueshme për në Detin e Zi, pasi Moska filloi sulmin e armatosur në disa fronte në Ukrainë nga toka, deti dhe ajri.

Forcat ruse zbarkuan në portet ukrainase të Detit të Zi dhe Detit Azov me qëllim pushtimin.

Sipas Konventës së Montreux të vitit 1936, Turqia ka kontroll mbi ngushticat dhe mund të kufizojë kalimin e anijeve luftarake gjatë luftës ose nëse kërcënohet, por kërkesa nga Kievi e ka vënë qeverinë e Ankarasë në një pozitë të vështirë pasi ajo kërkon të menaxhojë angazhimet e saj perëndimore dhe lidhjet e ngushta me Rusinë.

Gjatë një vizite në Kazakistan, Ministri i Jashtëm MevlutCavusoglu tha se Turqia po studionte kërkesën e Kievit, por gjithashtu tha se Rusia ka të drejtë sipas Konventës për t’i kthyer anijet në bazat e tyre.

Prandaj, edhe nëse Turqia vendos nëpërmjet një procesi ligjor të pranojë kërkesën e Ukrainës dhe të mbyllë ngushticat e anijeve luftarake ruse, tha zyrtari, ato do të pengohen vetëm të udhëtojnë në drejtimin tjetër, larg bazës së tyre në Mesdhe.

“Nëse vendet e përfshira në luftë bëjnë një kërkesë për t’i kthyer anijet e tyre në bazat e tyre, kjo duhet të lejohet,” citohet të ketë thënë Cavusoglu për të përditshmen Hurriyet.

Bilanci i Turqisë

Cavusoglu shtoi se ekspertët ligjorë turq janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë nëse konflikti në Ukrainë mund të përkufizohet si një luftë, e cila do të lejonte që të invokoheshin mandatet e Konventës.

Ambasadori i Ukrainës në Turqi, Vasyl Bodnar, tha të premten se Kievi po priste një “përgjigje pozitive” nga Ankaraja ndaj kërkesës së tij.

Cavusoglu përsëriti gjithashtu kundërshtimin e Ankarasë për vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë, një pozicion që e diferencoi Turqinë nga shumica e aleatëve të saj të NATO-s, të cilët kanë njoftuar tashmë masa të tilla.

Turqia ka kultivuar marrëdhënie të mira me Rusinë dhe Ukrainën në vitet e fundit. Ai tha se sulmi rus ishte i papranueshëm dhe mbështeti integritetin territorial të Ukrainës, por shmangu përdorimin e fjalëve të tilla si “pushtim” për të përshkruar atë që po ndodhte.

Ankaraja kërkoi të bashkëpunonte me Moskën për mbrojtjen dhe energjinë, por gjithashtu shiti drone në Ukrainë dhe arriti një marrëveshje për bashkëprodhimin e tyre. Turqia është gjithashtu një nga shtetet që kundërshton politikat ruse në Siri dhe Libi, dhe në vitin 2014 kundërshtoi aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia e Vladimir Putin. /digi24.roComments are closed.