×
Wednesday, March 22, 2023

Trump vendos Kubën mes shteteve sponsorizuese të terrorizmit

January 12, 2021
Presidenti amerikan në largim, Donald Trump i lë një ”patate të nxehtë” pasardhësit të tij Joe Biden, pasi sekretari i Shtetit, Mike Pompeo ka njoftuar se SHBA e ka vendosur Kubën përsëri në listën e vendeve sponsorizuese të terrorizmit, në një linjë me Sirinë, Iranin dhe Korenë e Veriut.

Reagimi i Havanës ishte i menjëhershëm, i cili “dënoi oportunizmin politik” të vendimit të Uashingtonit që e zbret Kubën në “një përkufizim cinik dhe hipokrit”.

Vendimi i Trump, i marrë “për të siguruar vazhdimisht mbështetjen e Kubës ndaj akteve të terrorizmit ndërkombëtar duke garantuar një strehë të sigurt për terroristët”, revokon një masë të marrë në 2015 nga administrata Obama në kontekstin e shkrirjes ndaj ish-kundërshtares së saj të Luftës së Ftohtë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments