×
Wednesday, September 27, 2023

The Times fundos Bashën, publikon fakte dhe prova të reja për financimin e fushatës së Bashës nga kompani guackë

January 18, 2020Media britanike ‘The Times’ publikon fakte dhe prova të reja për lobimin rus të PD: “Kompani skoceze guackë “(SLP) është në zemër të një hetimi mbi krimet e dyshuara të financimit të fushatës të Lulzim Bashës”

Kompanitë fantazëm kanë qenë në qendër të një tjetër hetimi, këtë herë në Britaninë e Bashkuar. Në një artikull investigativ të gazetës së mirënjohur Britanike “The Times”, përmendet edhe rasti i Biniatta Trade ku u përfshi Partia Demokratike dhe në të cilën publikohen fakte të reja.

Duket se ky rast ka kontribuar në faktin që Ministrat britanikë të akuzohen për “mungesë serioziteti” në lidhje me me faktin e mësipërm për shkak se firma skoceze në fjalë kishte injoruar rregullat e reja të transparencës.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka qenë nën presion për të ndaluar abuzimin e Kompanive skoceze guackë (SLP), nga subjektet e përfshira në korrupsion shumë-miliardë dollarëshe, rastet e marrëveshjeve të armëve dhe çështjet e pastrimit të parave në ish-Bashkimin Sovjetik, Afrikë dhe Amerikën Latine.

Deri më tani, reforma e vetme ka qenë të detyrojë ndërmarrje të tilla të emërojnë pronarët përfitues. Sidoqoftë, gazeta The Times zbuloi se një SLP e cila ishte në zemër të një hetimi mbi krimet e pretenduara të financimit të fushatës nga Lulzim Basha, udhëheqësi i opozitës së Shqipërisë, anashkaloi këtë rregull me pandëshkueshmëri.

Megjithatë investigimi i The Times ka përfshirë edhe aktivistët e antikorrupsionit të cilat u shprehën “se ndërmarrje të tilla guackë – ndonjëherë të quajtura fantazma sepse ato ekzistojnë vetëm në letër – kanë dështuar në mënyrë rutinore të respektojnë transparencën themelore mbi “personat e kontrollit të rëndësishëm të tyre (PKR)” .

Një tjetër ekspert i pyetur nga The Times është Graham Barrow, i specializuar për pastrimin e parave. Në lidhje me Kompanitë guackë ai u shpreh se “Një numër shumë i rëndësishëm i SLP-ve akoma duhet të deklarojnë personat e kontrollit të tyre”. Shqetësuese për të është fakti që asnjëri prej tyre nuk është gjobitur ndonjëherë për mosdeklarimin e pronarëve të këtyre kompanive guackë. Barrow është kritik ndaj Britanisë së Madhe për shka se sipas tij “reformat nuk janë adresuar qartë në atë mënyrë që tregojnë se qeveria është serioze në lidhje me ndalimin e përdorimit të personave juridikë në Mbretërinë e Bashkuar për të lehtësuar korrupsionin e madh. “

Andrea Leadom, sekretari i biznesit, tha: “Ne kemi njoftuar planet për të reformuar ligjin e partneritetit, por unë planifikoj të shkojmë më tej duke reformuar fuqitë e Kompanive për t’i dhënë asaj një rol më të madh në trajtimin e krimit ekonomik. Që nga shtrëngimi i rregulloreve në 2017, regjistrimet e reja të SLP-ve kanë rënë me 80 përqind – por ne synojmë të vulosim plotësisht keqpërdorimet. “

Alison Thewliss, zëdhënësi i Thesarit të Partisë Kombëtare Skoceze (PKS) u përgjigj: “[PKS] prej vitesh me radhë po kërkon veprime më kuptimplota mbi SLP-të. . . por duket se kjo po vazhdon të bie në vesh të shurdhër ”.

Në përfundim gazeta The Times përmend SLP-në në qendër të skandalit politik të Shqipërisë Biniatta Trade e regjistruar në Edinburgh. Në investigimin e saj The Times shkruan “Në vitin 2018 regjistrimet publike treguan se kishte paguar qindra mijëra dollarë një lobisti amerikan në emër të Partisë Demokratike të Z. Basha. Z. Basha fillimisht u akuzua për pastrim parash por kjo u rrëzua. Biniatta Trade u lejua të ndryshojë emrin e saj dhe pastaj të shpërbëhej vitin e kaluar, pa identifikuar asnjëherë një pronar të vërtetë të dobishëm.”

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments