×
Tuesday, June 6, 2023

Tension i lartë midis BE-së dhe Venezuelës, Maduro largon ambasadorin Evropian

July 1, 2020Tensioni midis Venezuelës dhe Bashkimit Evropian është jashtëzakonisht i lartë me presidentin e Amerikës Latine, Nicolas Maduro, i cili ka vendosur të dëbojë ambasadorin e BE në vend, Isabel Brilhante Pedrosa.

Vendimi erdhi pasi Këshilli i BE dje shtoi 11 zyrtarë të tjerë të Caracas në listën e sanksioneve, duke i akuzuar ata për minimin e demokracisë dhe sundimit të ligjit në Venezuelë, vendim që sjell numrin e zyrtarëve venezuelë të identifikuar në 36 me gjobitje. “Ne kemi pasur mjaft kolonializëm evropian kundër Venezuelës” deklaroi Presidenti, sipas të cilit ka ardhur koha për të “zgjidhur gjërat tona me Bashkimin Evropian” të akuzuar për “gjunjëzim” në politikën e administratës së Donald Trump. “Kush janë për të imponuar veten me kërcënime? Kush jam unë? Mjaft! ” Kreu i shtetit socialist sulmoi përsëri në një fjalim në pallatin presidencial në Miraflores.

Individët e sanksionuar, sipas një shënimi të lëshuar nga BE, “janë përgjegjës që kanë vepruar kundër funksionimit demokratik të Asamblesë Kombëtare, përfshirë heqjen e imunitetit parlamentar për disa prej anëtarëve të saj, jo vetëm presidentin e saj, Juan Guaidó“. Shënimi sqaron gjithashtu se “veprimet që motivojnë vendimin e listës gjithashtu përfshijnë fillimin e veprimeve kriminale të motivuara politikisht dhe krijimin e pengesave për një zgjidhje politike dhe demokratike të krizës në Venezuelë, si dhe shkelje serioze të të drejtave të njeriut dhe kufizime mbi liritë themelore, siç është liria e shtypit dhe e fjalës.” Masat e vendosura nga Këshilli i BE-së përfshin ndalimin e udhëtimit dhe ngrirjen e pasurive.

Ne dënojmë dhe refuzojmë dëbimin e ambasadorit tonë në Caracas dhe do të miratojmë masat e zakonshme të domosdoshme të reciprocitetit. Vetëm një zgjidhje e negociuar midis Venezuelës do të lejojë që vendi të dalë nga kriza e tij e thellë “, komentoi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme Josep Borrell për vendimin e Maduro.

Midis njerëzve të përfshirë në listën e BE-së është Juan Jose Mendoza, president i Gjykatës Supreme të Drejtësisë së Venezuelës dhe Jose Ornelas, kreu i Këshillit Kombëtar të Mbrojtjes. Dispozita evropiane pason vendimet e fundit të Gjykatës Supreme, i cili emëroi anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar Zgjedhor dhe pezulloi drejtuesit e dy partive opozitare, Aksionin Demokratik (Accion demokratica, Ad), dhe Prima la Giustizia (Primero Justicia, PJ), nga Tomas Ignacio Guanipa, deputet në detyrë në Asamblenë Kombëtare. Gjykata më pas caktoi një junta ekzekutive ad hoc për të vazhduar procesin e ristrukturimit demokratik.

Vendimi, i cili nxehu debatin në vend, ishte i motivuar nga nevoja për të kapërcyer ngërçin e mëtutjeshëm në procesin drejt zgjedhjeve të reja. Më 12 qershor, Gjykata Supreme e Venezuelës caktoi magjistratët e rinj të Këshillit Kombëtar Zgjedhor, një javë pasi vërtetoi dështimin e Asamblesë Kombëtare për të përmbushur detyrën e parashikuar nga Kushtetuta, për shkak të faktit se forcat kryesore të frontit antiqeveritar, të cilët janë me shumicë në sallën e gjyqit por ata nuk kanë numra për kuorumin e kërkuar.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments