×
Thursday, June 1, 2023

Studimi/ Gjysma e njerëzve të testuar në Itali kanë antitrupa COVID-19

June 9, 2020Më shumë se gjysma e banorëve të testuar në provincën veriore në Bergamo të Italisë kanë antitrupa COVID-19, thanë autoritetet shëndetësore të hënën, duke cituar një studim të mostrës. Nga 9,965 banorë që kishin bërë teste gjaku midis 23 Prillit dhe 3 Qershorit, 57% kishin antitrupa që tregojnë se ata kishin rënë në kontakt me koronavirusin, tregoi sondazhi.

Autoritetet shëndetësore në Bergamo thanë se rezultatet u bazuan në një kampion “të rastësishëm” i cili ishte “mjaft i gjerë” për të qenë një tregues i besueshëm se sa njerëz ishin infektuar në provincë, e cila u bë epiqendra e shpërthimit të Italisë. Në një deklaratë të veçantë të lëshuar më vonë, agjencia shëndetësore e Bergamos tha që shumica e atyre që ishin në mostër ishin banorë të zonave më të goditura. Shumë tashmë ishin vënë nën karantinë, shtoi deklarata.

Antitrupat u gjetën në pak më shumë se 30% të 10,404 operatorëve shëndetësorë të testuar edhe pse ata zakonisht vlerësohen më shumë në rrezik se njerëzit e tjerë. Në një raport të lëshuar në fillim të majit, instituti kombëtar i statistikave ISTAT tha se numri i vdekjeve në Bergamo ishte rritur 568% në mars në krahasim me mesataren 2015-2019, duke e bërë atë qytetin më të goditur nga Italia për sa i përket vdekjeve.

Spitalet e tij ishin tej mbushur me njerëz të infektuar dhe, me një morg të tej mbushur për të përballuar fluksin e viktimave, autokolonat e kamionëve të ushtrisë që mbanin të vdekurit u bënë një simbol i frikshëm i pandemisë globale. Provinca Bergamo ka raportuar 13.609 raste të koronavirusit, treguan të dhënat zyrtare të hënën.

ISTAT dhe ministria e shëndetësisë kanë filluar një fushatë mbarëkombëtare për testimin e gjakut, duke synuar të provojnë një kampion përfaqësues të rreth 150,000 njerëzve për të kuptuar shtrirjen e epidemisë COVID-19 të Italisë. Italia ka raportuar pothuajse 34,000 vde kje të koronavirusit, me rreth 235,000 raste të konfirmuara. Rajoni i Lombardisë, i cili përfshin Bergamo, ka regjistruar mbi 16,000 vdekje.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments