×
Sunday, October 24, 2021

Stoltenberg: Terrorizmi mund të rishfaqet, të qëndrojmë në gatishmëri

August 31, 2021

Kërcënimi terrorist mund të rishfaqet dhe prandaj aleatët duhet të jenë gati për të vazhduar luftën kundër grupeve terroriste, paralajmëroi sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një takimi të ministrave të Jashtëm të G7-s për Afganistanin.

“Është e rëndësishme të ruhen rezultatet e arritura në frontin kundër terrorizmit”, tha Stoltenberg.

“Misioni i NATO-s ka qenë gjithmonë të sigurohet që Afganistani të mos bëhet një strehë e sigurt për terroristët”, shtoi ai.

“Le të qëndrojmë të bashkuar. Afganët që kanë punuar me ne dhe janë në rrezik duhet të kenë një kalim të sigurt. NATO mbetet e përkushtuar në luftën kundër terrorizmit me vendosmëri dhe solidaritet”.

Kreu i Aleancës Atlantike theksoi, gjithashtu, se si Al-Kaeda është dobësuar dhe se që nga 11 shtatori nuk ka pasur asnjë sulm të organizuar nga Afganistani ndaj aleatëve të NATO-s.

Eunews.al

Comments are closed.