×
Thursday, July 25, 2024

Sot mbledhet Këshilli Kombëtar i PD. Bashën e pret përballja e parë me kritikët pas zgjedhjeve

May 16, 2021


Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit PD do të mbledhë sot Kryesinë e partisë dhe Këshillin Kombëtar. Fillimisht në orën 17.00 do të zhvillohet mbledhja e kryesisë me rend dite: diskutime dhe vendimarrje sipas statutit për proceset pas situatës së krijuar me masakrën elektorale të zgjedhjheve të 25 prillit.

Më pas në orën 19.00 me të njejtin rend dite do të zhvillohet mbledhja e këshillit kombëtar. Në mbledhjen e parë të kryesisë së PD do të analizohet rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit në çdo qark. Në këtë takim pritet që kryetari i PD të hedhë në diskutim dhe propozim shpalljen e zgjedhjeve brenda Partisë Demokratike.

Mbledhja e sotme do të shënojë edhe përballjen e parë të Bashës me kritikët e tij në PD, të cilët i kërkojnë dorëheqjen pasi e bëjnë përgjegjës për humbjen në zgjedhje. Bëhet fjalë për Fatbardh Kadillin anëtarin e kryesisë i cili ka shpallur publikisht kandidaturën për kreun e PD, si dhe Bujar Nishanin kryetarin e Këshillit Kombëtar, i cili kërkon largimin e Bashës dhe reformimin e partisë.

Në mes të “luftës” që ka nisur brenda demokratëve, kritikët e Bashës pjesë e grupimit për PD kanë nisur takimet me bazën e partisë në rrethe. Një ditë para mbledhjes së kryesisë së PD dhe Këshillit kombëtar ish- presidenti Nishani zbriti në Korçë ku përsëriti kërkesën për largimin e Bashës dhe reformimin e PD. Ndërsa aleati Arjan Starova tha se Basha s’ka prova për masakër zgjedhore.

Të vazhdueshme kanë qenë kritikat dhe thirrjet nga rradhët e PD ku i kanë kërkuar Bashës largimin. Një prej tyre ka qenë edhe ish-nënkryetari i FRPD-së, Lisandër Hoxha, i cili duke komentuar deklaratën e Bashës i cili tha se i mirëpret kritikat brenda PD, tha se kryedemokrati nuk e kishte mbledhur kryesinë e partisë që nga qershori i vitit 2020. Në një kohë që situata nuk duket e qetë brenda partisë, pritet të shihet se çfarë do të ndodhë në mbledhjen e kryesisë së këshillit dhe nëse do të merret ndonjë vendim.

Eunews.alComments are closed.