×
Friday, August 12, 2022

Sondazhi dhe Analiza/Liderat më të dashur nga italianët, Rama në krye, i ndjekur nga Putin, Makron dhe Sançez

April 11, 2020

Koronavirusu ndryshon mënyrën se si italianët shikojnë botën, vendet e tjera dhe udhëheqësit e tyre. Mesazhet e solidaritetit dhe dërgimi i ndihmave shëndetësore modifikojnë simpatinë ndaj drejtuesve të huaj. Dhe tani më i dashur nga italianët është Kryeministri shqiptar, Edi Rama (63.2% në rritje neto). Kjo është ajo që del nga një studim i kryer për Affaritaliani.it nga Mg Research (menaxheri i përgjithshëm Roberto Baldassari) mbi simpatinë e qytetarëve italianë ndaj krerëve të shteteve dhe qeverive, duke krahasuar të dhënat e 3 Prillit 2020 me ato të 31 Dhjetorit 2019. Dukshëm nga rezultatet del në pah efekti i përhapjes së pandemisë Covid-19 dhe pasojave ekonomiko-politike. Për ta vendosur Ramën në vendin e pare, është pikërisht ai fjalim në italisht në të cilin ai njoftoi dërgimin e ndihmave nga Shqipëria, e cila ishte shumë e ndjerë dhe shumë e ndarë në rrjetet sociale.

Në vendin e dytë, medalje argjendi, është Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin i cili në katër muaj është rritur nga 48.7% në 52.8%, por ka humbur vendin e parë për shkak të boom-it të Kryeministrit të Tiranës. Edhe këtu, rritja e popullaritetit të Putinit, gjithnjë shumë e lartë në Itali edhe për shkak të lëvdatave të rezervuara për të nga qëndra e djathta (por jo vetëm), bazohet në ndihmën mjekësore dhe mjekët që erdhën nga Rusia për urgjencën pandemike. Tani për tani, polemika midis Ministrisë së Mbrojtjes së Moskës dhe La Stampa nuk ndikon.

Në pozicionin e tretë të podiumit, për çudi, dhe me një prirje në rritje, vendoset vetë Presidenti Francez Emmanuel Macron, i cili gëzon besimin e 41.6% të italianëve, krahasuar me 40.6% në fund të vitit 2019 (kur ai ishte në pozitën e pestë në vend) . Një rritje e vogël që mund të motivohej gjithashtu nga qëndrimi i Elysee ndaj kërkesave të Italisë në Evropë.

Në pozitën e katërt është kryeministri spanjoll Pedro Sánchez me 39.4% të mbështetjes, në rënie në krahasim me 43.9% të katër muajve më parë, kur ai kishte fituar medaljen e bronztë. Spanja ishte vendi i dytë evropian që hyri në “skenën” e Covid-19 pas Italisë dhe kjo domosdoshmërisht ka ulur bashkëpunimin midis Madridit dhe Romës.

Në vendin e pestë, Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau me 37.2% dhe në rënie nëse krahasohet me 42.2 (pozicionin e katërt) të 31 Dhjetorit të kaluar. Një rënie që mund të lidhet pikërisht me urgjencën pandemike që ka sjellë rënie të çështjeve të tjera në plan të dytë (siç është ajo e mjedisit, në të cilën Trudeau është gjithmonë shumë aktiv).

Rritja në mbështetje ndaj i liderit kinez Xi Jinping i cili me 33.8% të simpatisë në mes të italianëve është në vendin e gjashtë dhe rritet nga 26.9 (pozicioni i trembëdhjetë) katër muaj më parë. Gjithashtu për konvergjencën e favorshme kohore, Kina ishte e para që dërgoi ndihmë në Itali. Ndihma e reklamuar shumë nga Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio (për arsye strategjike, siç është shkruar nga Affaritaliani). “Rruga e mëndafshit shëndetësor” e re, e përbërë nga eksporte dhe dhurime (sidomos nga kompani dhe individë) duket se ka fituar zemrat e shumë italianëve.

Për t’u evidentuar është rënia e simpatisë ndaj Presidentit amerikan Donald Trump, i cili ra nga vendi i gjashtë (36.7%) në të nëntin (28.9%). Shtetet e Bashkuara, epiqendra e re e epidemisë, e ndihmuan më pak Italinë në fillim, madje mbylljen e fluturimeve me Evropën, dhe qindra milionët e premtuar nga Shtëpia e Bardhë për Conte nuk janë parë ende. Shifra është domethënëse kur krahasohet me rivalin e madh gjeopolitik të Shteteve të Bashkuara, përkatësisht të Kinës. Në skenën ndërkombëtare, italianët duket se janë larguar nga sfera tradicionale Euro-Atlantike.

Kryeministri britanik Boris Johnson gjithashtu ra ndjeshëm nga 28.8% në 31 Dhjetor 2019 në 23.3% në Prill 2020. Ndoshta italianëve nuk u pëlqyen fjalët mbi “imunitetin e kopesë”, pastaj të tërhequr nga Kryeministri i cili tashmë është shtruar në spital (por duke u përmirësuar qartë) pasi është infektuar me virus.

Në një pozicion jo të mirë ndodhet edhe Kancelarja gjermane Angela Merkel. Nëse katër muaj më parë 30.6% e italianëve kishin besim te gruaja e fortë e Berlinit (pozicioni i nëntë), sot konsensusi ka rënë në 22.6 (vendi i dymbëdhjetë). Linja e ashpër e Gjermanisë në lidhje me Eurobondet ka patur sigurisht një ndikim, i cili në të vërtetë ka errësuar ndihmën konkrete të dhënë nga Berlini në Itali, përfshirë maska ​​dhe mirëseardhjen e pacientëve Covid-19 nga Lombardia.

Katastrofë është Ursula von der Leyen. Presidentja e Komisionit të BE-së është në vendin e trembëdhjetë, e fundit në renditje, me një besim të barabartë prej 17.8% ndërsa katër muaj më parë ajo ishte në vendin e shtatë me 33.6%. Një tjetër shenjë që ndjenja Euroskeptike, e nxitur edhe nga qeveria, gjen hapësirë midis italianëve.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments